Novým o-šéftrenérem Jan Šedivý

1.10.2018 Petr Klimpl

Novým o-šéftrenérem Jan Šedivý

Novým šéftrenérem české reprezentace OB bude od listopadu Jan Šedivý. Nahradí Radka Novotného, který tuto funkci zastával po dobu 16 let.

Jan Šedivý
34 let
SK Praga
Největší úspěchy - štafetové medaile z JMS, MS a ME (zlatá medaile ze štafet na MS v roce 2012), individuální umístění v TOP 10 na ME i MS, Mistr ČR na všech aktuálních tratích kromě sprintu. 

Stáváš se minimálně na 3 roky šéfem české o-reprezentace. Představ nám cíle, s kterými přebíráš reprezentační tým?

Hlavním cílem tříletého cyklu je úspěšné vystoupení na MS 2021 v ČR. Nechtěl bych to stavět jen do roviny medaile = úspěch, bez medaile = neúspěch. Byl bych spokojený, kdyby naše reprezentace bojovala o medaile ve štafetách a velkou bednu v jednotlivcích.
Dalším cílem je zdařilé zvládnutí lesních šampionátů - MS v Norsku a ME v Estonsku, což bude akce obzvlášť důležitá pro sebevědomí a psychickou pohodu před domácím mistrovstvím. Za dva roky nás pak čeká “novinka” - sprintové MS v Dánsku. Takže jedním z cílů, už pro příští rok, bude vyladění sprintové přípravy tak, aby jaro před Dánskem probíhalo hladce a byli jsme v Dánsku připraveni bojovat o medaile. To bude hlavně v kompetenci nového sprintového trenéra Jana Procházky.
Důležitým cílem, který sice jmenuji na posledním místě, ale přikládám mu velkou váhu, je zapracování aktuální generace juniorů a juniorek do týmu.

V reprezentaci jsou určité výkonností skupiny. Máš základní představu o jejich složení?

Sestavení týmu chvíli potrvá, ale nějaké zemětřesení s realizačním týmem nechystáme. Vidím to na 4 základní výkonnostní skupiny:
Elitní tým - závodníci s potenciálem na medailová umístění resp. TOP10 na závodech MS/SP, mediálně nejzajímavější skupina, vzor pro ostatní reprezentanty a pro mládež.
A tým - skupina závodníků, která momentálně nemá kapacitu na boj o TOP 10 na světových akcích, ale je zde budoucí potenciál, tato skupina by se měla výsledkově zlepšovat oproti minulým rokům, nemělo by zde docházet ke stagnaci ani v nasazení ani výsledkově.
U23 - chtěl bych ponechat tuto skupinu, protože přejít do dospělé kategorie trvá až 3 roky, podmínkou je “zápal” pro OB, určitý talent (předpoklady běhat OB na vrcholné úrovni) a výsledky z juniorských nebo dorosteneckých akcí.
B tým - závodníci, kteří výsledkově stagnují, mají výkonnost na domácích závodech, ale na mezinárodní scéně se jim zatím nedaří nebo nemají dostatečný drive, cílem je o tyto závodníky nepřijít, znovu je motivovat a pokusit se je dostat do A týmu a dál.

Určitě máš připraven realizační tým. Můžeš nám ho představit?

Předběžně počítám se 4 hlavními členy realizačního týmu, kteří budou mít “funkce” i mimo reprezentační srazy. Hlavní agendu a lesní část budu mít na starost já. Krýt záda mi bude jako sprintový trenér Bet (Jan Procházka). Brněnskou “sekci” bude mít na starost Danáč (Daniel Hájek), který bude mít zároveň možnost nominovat se na MS/SP. A jsem také moc rád, že u týmu bude i nadále pokračovat Kačor (Jaroslav Kačmarčík), se kterým počítám jako advisorem a snad i asistentem pro ženský tým. Definitivní podobu a kompetence ještě budeme ladit, takže pokud by někdo měl zájem být součástí týmu (třeba jen jednorázově na akcích), budu moc rád, když se mi ozve.

Budeš nějak podstatně měnit plán přípravy, který měla reprezentace nyní?

Příští rok nějak výrazně ne. Radovan (Radek Novotný) systém přípravy ladil X let a myslím, že dokázal najít optimální řešení. Novinky ale postupem času přijdou, protože to budou vyžadovat změny v systému mezinárodních závodů (půl roku les - MS/ME resp. půl roku sprint).

Současná reprezentace je v nějakém stabilním stavu. Máš v plánu zavést nějakou "novinku" či "zlepšení", o kterém si myslíš, že by mohlo znamenat v nějakém ohledu významný posun?

Bude záležet i na pomoci svazu apod., ale věřím, že určitý prostor pro zlepšení tady stále je. Např. v těchto oblastech: zlepšení “stabilizace” finančních podmínek pro elitní tým, tak aby závodníci dopředu věděli s jakými financemi budou moci celý rok hospodařit, profesionálnější sprintová příprava, trošku individuálnější přístup nebo tréninky mimo reprezentační akce možné díky širšímu realizačnímu týmu.

Co si myslíš, že člověk potřebuje k tomu, aby se stal mistrem světa v OB?

Absolutní touhu toho dosáhnout, ochotu tomu vše podřídit a také určité fyzické a mentální předpoklady.

Co by měla reprezentace dávat závodníkovi? A co by naopak měl závodník dávat jí?

Reprezentace by měla závodníky připravovat na mezinárodní závody zejména po technické a taktické stránce. Měla by jim zajistit základní materiální případně finanční zázemí a ideálně být i zdrojem inspirace a motivace prostřednictvím “team spiritu”. Od reprezentantů budu naopak očekávat profesionální přístup k akcím, pokud vystupují jako reprezentanti tak i mimo ně, tak aby byli vzorem pro mladší závodníky, mládež a být příp. i důstojným mediálním obrazem pro veřejnost.

Jsi dlouho členem reprezentace. Co bylo nejsilnější pozitivem u vedení reprezentace v posledním období?

Trenér reprezentace Radek Novotný odvedl neuvěřitelný kus práce. Jako trenér získal zlaté medaile na MS v individuálních i štafetových závodech. Stal se respektovaným trenérem na mezinárodní scéně - koho by před 15 lety napadlo, že na naše soustředění budou chtít jezdit reprezentace např. Švédska nebo Norska a ještě překvapeně koukat, jak je to promakané. O naše závodníky je mezi severskými kluby zájem a i junioři si mohou téměř “diktovat” podmínky. Těch pozitivních věcí je strašně moc, ale pro mě osobně bude vždy Radovan skvělý trenér, analytik a morální autorita.

Jaký máš názor na rozdělení reprezentace na lesní a sprintovou část. Mělo by se trénovat velice specializovaně?

Nejsem zastáncem úplného rozdělení reprezentace. Samozřejmě ale bude záležet, kam se bude ubírat mezinárodní OB. Specializované reprezentační akce pak asi budou nutností zejména ve finální části přípravy před čistě sprintovými šampionáty.

Kdybys vyhrál nominační závody na MS, navrhl by ses do nominace pro MS?

Určitě ne. Poslední závod v reprezentačních barvách na MS/SP mě čeká o víkendu. Nedovedu si představit, že bych úplně přestal závodit a doufám, že se budu udržovat v takové formě, abych mohl potrápit kluky třeba na českých závodech, ale určitě nechci být pro ostatní soupeřem, ale osobou, na kterou se budou moci spolehnout.

Přeji mnoho zdaru

Díky moc a zároveň bych si dovolil pozvat všechny fanoušky OB na závody SP, které se konají od tohoto čtvrtka do neděle v Praze, Turnově a Boleslavi. Naši reprezentanti mají na to zaběhnout světové výsledky, které se ale dělají mnohem snáze v plných arénách. Proto přijďte zafandit, bude to stát za to.


« zpět