Noční šampionát

11.4.2018 Petr Klimpl

Noční šampionát

První český o-šampionát letošního roku se bude konat v sobotu za pořadatelství SK Studenec.

Mistrovství a Veteraniáda v nočním orientačním běhu bude mít centrum v obci Horní Brusnice. Prostor Holubího vrchu nabídne mírně zvlněný terén, velmi dobře průběžný les se středně hustou sítí komunikací. Místy jsou kameny a pozůstatky po těžební činnosti (prohlubně), minimální podrost, pouze borůvčí, ve východní části postupně osazované paseky s hustníky a oplocenkami. Mapu v měřítku 1:10000 připravili Ladislav Hrubý, Roman Horký a Petr Junek ml., tratě staví Martin Vik. Na kontrolách nebudou umístěny reflexní prvky.

O noční závod je poměrně velký zájem, přihlášeno je přes 500 závodníků (to je skoro o stovku více než běželo loni), nejpočetnější kategorií jsou tradičně muži, dále jsou hodně obsazeny i všechny čtyři kategorie dorostu. Loňskými mistry v Rantířově se stali Eva Kabáthová a Pavel Kubát. Zatímco Eva ve startovní listině letos chybí, Pavel titul obhajovat bude a patří opět k velkým favoritům. Další favority v mužích nutno hledat mezi jeho reprezentačními kolegy, jsou to především Miloš Nykodým, Marek Minář, Daniel Hájek, Tomáš Kubelka, Ondřej Semík, zapomenout nesmíme ani na zkušené Jana Procházku či Adama Chromého, do bojů o čelní příčky určitě zasáhne i Polák Piotr Parfianowicz, překvapení ale nejsou vyloučena. V ženách nutno hledat favoritky především mezi triem reprezentantek Lenkou Mechlovou, Adélkou Indrákovou a Barborou Zháňalovou, k širšímu okruhu aspirantek na čelní umístění jistě patří i Michaela Omová, Martina Tichovská, Barbora Šiková, Zuzana Jedličková či Markéta Tesařová. 

V juniorech by se o medailích mělo rozhodnout mezi trojicí Tomáš Křivda, Vojtěch Sýkora a Jakub Dekrét, spolufavority jsou i Jan Bendák, Ota Škvor, Vít Horčička či Jáchym Kavalír. V juniorkách by se o medailích mělo rozhodnou mezi trojicí horkých kandidátek na stupně vítězů - Terezou Janošíkovou, Terezou Čechovou a Barborou Chaloupskou, své bude chtít říci i Barbora Vyhnálková. V H18 jsou favoriti ti, kteří nás minulý týden reprezentovali na CEYOC (Josef Nagy, Tomáš Janovský, Petr Melichar, Ondřej Metelka, Dan Pavlovec, Filip Adámek), k nim přistupuje Michal Bořánek a pardubické trio Martin Roudný, Ondřej Volák a Jan Rusin. Také v D18 patří k adeptkám na stupně vítězů ty, které běžely minulý týden v Maďarsku - Martina Opálková, Nikola Thýnová, Kateřina Grycová, Adéla Rýdlová, Veronika Šklíbová, Anna Kochová. V mladším dorostu (jak kluků, tak holek je přihlášeno opravdu hodně) je situace hodně nepřehledná, pole aspirantů na stupně vítězů je skutečně hodně široké.

Běží se i veteraniáda, která letos přilákala víc početné pole startujích, než tomu bylo loni, hlavně mužů.

Web šampionátu najdete tady.


« zpět