Na Ceně východních Čech nejlepší Monika Rollier a Tomáš Novotný

1.9.2019 Petr Klimpl

Cena východních Čech (již 34. ročník 3-denních o-závodů) proběhla pod taktovkou OK Lokomotiva Pardubice v lesích západně od Přelouče. V ženách vyhrála Monika Rollier, v mužích byl nejlepší Tomáš Novotný.

Pěkným centrem závodu bylo Rekreační středisko Krasnice, v okolí kterého byl rovinatý až mírně zvlněný terén. Průběžnost lesa byla velice rozdílná, našly se rozsáhlejší "hustníkové" partie, ale i velké plochy čistého průběžného lesa protkaného pravidelnou obdélníkovou sítí komunikací. Některé části lesa byly zpestřeny zajímavými terénními tvary, z nichž některé vznikly po povrchové těžbě chvaletické žuly, vápence a minerálů. Na JZ se tato rovinatá část ostře svažovala a tvořila typický svah Železných hor, na hraně tohoto svahu byly nevysoké skalky, na pár místech se svah zařezával do plošiny hlubšími údolími (tam se běžela 2. etapa). Na stratu bylo necelých šest stovek závodníků.

V pátek odpoledne se za velmi teplého počasí běžela krátká trať na mapě U bláta (stavitel tratí Jan Žák). V ženách si pro vítězství doběhla Monika Rollier (PHK), která skoro o čtyři minuty porazila druhou Kláru Žaloudkovou (LPU), třetí Barbora Žáková (LPU) měla ztrátu přes pět minut. V mužích byl nejrychlejší David Procházka, přes dvě minuty ztráty na druhé a třetím místě měla dvojice PHK Tomáš Novotný a Petr Vítek.

V sobotu dopoledne byla klasická trať na mapě U Vedralky (hodně dlouhé tratě postavili Martin Roudný a Petr Fencl), opět se běželo za velkého vedra. V ženách byla nejrychlejší Marta Fenclová (LPU), která porazila o 2:11 min. druhou Moniku Rollier (PHK), třetí skončila Monika Wiesnerová (NPA), která měla ztrátu necelých 10 minut. V mužích byl první Tomáš Novotný (PHK), který za sebou nechal vítěze první etapy Davida Procházku (LPU) o 2:09 min., třetí Juraj Bencúr (AOP) ztratil na vítěze něco nad šest minut.

V sobotu odpoledne se běžel jako doprovodný závod sprint v Čáslavi (startovalo přes 150 závodníků). V ženách s dvouminutovým náskokem vyhrála Marta Fenclová (LPU) před Monikou Rollier (PHK), třetí místo obsadila Monika Wiesnerová (NPA). V hodně vyrovnaném závodě mužů byl první Vladimír Srb (SJI), sedm sekund za ním skončil druhý Jakub Hledík (CHT), další tři sekundy zpět byl třetí David Procházka (LPU).

Závěrečná etapa byla na pořadu v neděli, zkrácenou trať s intervalovým startem připravil Vladimír Lučan na mapě Krasnice. Opět bylo velké teplo. V ženách byla nejlepší Monika Rollier (PHK), která o 39 sekund porazila svou klubovou kolegyni Lucii Vítkovou (PHK), třetí se ztrátou dvou minut byla Marta Fenclová (LPU). V mužích si pro vítězství doběhl Tomáš Novotný (PHK), 38 sekund za ním zaostal na druhém místě David Procházka (LPU), dvě minuty za vítězem zaostal jeho klubový kolega Petr Vítek.

Celkově v ženách vyhrála Monika Rollier (PHK), se ztrátou pět a půl minuty byla druhá Marta Fenclová (LPU), třetí Monika Wiesnerová (NPA) měla ztrátu přes 24 minut. V mužích byl první Tomáš Novotný (PHK), 67 sekund za ním skončil David Procházka (LPU), třetí se ztrátou 11:11 min. byl Petr Vítek (PHK).