MSJ ve Finsku - štafeta juniorek sedmá

15.7.2017 Petr Klimpl

Světový junorský šampionát ve finském Tampere byl zakončen závodem štafet. Tituly získali junioři Norska a juniorky Švédska, naše štafeta juniorek skočila na sedmé příčce.

Na stejném místě jako se běžela klasická trať, skončil v sobotu šampionát štafetami.

V juniorech si pro jasné vítězství doběhla štafeta Norska, která vedla na prvním úseku těsně před štafetami FIN A, FRA, FIN B a RUS, na druhém úseku si vytvořila minutový náskok před čtveřicí FIN B, RUS, GBR a NOR B. Na třetím úseku náskok ještě zvýšila a v sestavě Kasper Fosser, Elias Jonsson a Audun Heimdal si doběhla pro zlato. Na druhé místo se posunulo z 6. příčky FIN A, kde finišman Olli Ojanaho zaběhl nejrychlejší čas na úseku a spolu s Akseli Ruoholou a Aleksi Sorsou získal stříbro, když jejich ztráta na zlato byla 1:34 min. Bronz nakonec vybojovala štafeta RUS (Daniil Kashin, Kirill Komarov a Mikhail Kuleshov) s odstupem 2:05 na zlato. Na velkou bednu se ještě dostaly štafety SWE, SUI a FRA.

Naši junioři patřili do širšího okruhu favoritů. Rozbíhal Vojtěch Sýkora, po pár zaváháních doběhl do cíle ve třetí skupině, na 12. místě předával se ztrátou necelých dvou minut. Druhý úsek běžel Tomáš Křivda, také on dělal chyby, jedno místo stáhnul, ale ztráta narostla na 6:41 min. Na posledním úseku to v úvodu vypadalo, že by Daniel Vandas mohl náš tým dotáhnou mezi nejlepší osmičku, ale velká chyba na 3. kontrole znamenala pokles až na 16. místo (12. příčka v redukovaném pořadí), ztráta na zlaté Nory byla přes 11 minut. V béčku výborně rozběhl Jan Bendák, předával na 9. místě se ztrátou něco nad minutu, Libor Černocký vyrobil řadu chyb a chybiček, předával na 18. místě (+7:59), další ztráty přidal na posledním úseku i Otakar Hirš a béčko nakonec skončilo na 22. příčce se ztrátou 13:33 min.

12 Česká republika   +11:01

V závodě juniorek se na prvním úseku dostalo do jasného vedení téměř nechybující NOR, s odstupem dvou minut předávaly týmy SWE a SUI, další ztrácely přes tři minuty. Na druhém úseku pokračovaly Norky ve vedení, jejich náskok se trochu snížil, Švédky předávaly druhé se ztrátou 1:17 min., SUI bylo třetí (+1:58), FRA, DEN a FIN měl odstup dvě minuty. Na třetím úseku podala skvělý výkon finišmanka SWE Linnea Golsater, která nejlepším časem úseku nejen předběhla Norku, ale odrazila i snahu Simony Aebersold (SUI) získat na tomto šampionátu čtvrté zlato. V cíli se tedy z titulu radovaly Švédky (Lisa Jonsson, Sanna Fast a Linnea Golsater), druhé obhájkyně titulu Švýcarky (Valerie Aebischer, Sofie Bachmann a Simona Aebersold) měly ztrátu 1:45 min., třetí Norky (Victoria Haestad Bjornstad, Ingrid Lundanes a Marie Olaussen) ztratily na vítězky přes pět minut. Další pořadí - 4. FIN, 5. DEN a 6. FRA.

Těsně za velkou bednou skončily naše juniorky (proti loňsku zlepšení o jednu příčku). Štafetu rozběhla Barbora Chaloupská, udělala řadu chybiček, což znamenalo až 11. místo se ztrátou 4:21 min. Na druhém úseku podala výborný výkon Barbora Vyhnálková, ztrátu zvýšila jen o necelé dvě minuty a postavení zlepšila o jednu příčku. Na posledním úseku se Tereza Janošíková hodně snažila, ale vždy, když to vypadalo, že doběhne ty před ní, tak udělala chybu. Nakonec doběhla osmá (v redukovaném pořadí sedmá), ztráta na vítězky byla 10:42 min. V béčku ztratila Klára Novotná na prvním úseku téměř devět minut a předávala na 26. místě, na druhém úseku Anna Kopecká stáhla tři příčky (23. místo a ztráta 13:36), další tři příčky se podařilo stáhnout na posledním úseku Tereze Čechové, nakonec z toho bylo dvacáté místo (+23:27).