MS 2015, krátká trať - Knapová a Šedivý devátí

4.8.2015 Petr Klimpl

Tři umístění v TOP 10 získali naši závodníci na krátké trati na MS ve Skotsku - Jana Knapová (foto při doběhu) a Jan Šedivý byli devátí, Jan Procházka desátý. Tituly patří Annice Billstam a Danielu Hubmannovi.

Aréna závodu krátké trati byla u zámku Darnaway. Orientačně zajímavé tratě byly postaveny v terénu s mnoha vrstevnicovými detaily - kupky, kopečky, prohlubně (pozůstatky po ledovci). Vše bylo pokryto různými typy lesa (vysoký borovicový les, polootevřený borový les s vřesem, ale i borovicové hustníky či bukové lesy), průběžnost a viditelnost se v terénu dost měnila. Muže čekala trať dlouhá 6.2 km (převýšení 240 m, 25 kontrol), ženy 5.3 km (převýšení 200 m, 21 kontrol). Ve startovní listině bylo 73 žen a 81 mužů.

Billstam obhájila, Knapová devátá

Trať žen nejlépe zvládla obhájkyně titulu Švédka Annika Billstam, která startovala jako poslední a běžela velmi vyrovnaně, bez větších chyb. V cíli se radovala ze zlata i z náskoku 50 sekund před Finkou Merjou Rantanen. Bronz získala další Švédka Emma Johansson, která měla ztrátu 1:18 min., když o lepší umístění přišlo skoro nepochopitelnou více než minutovou chybou na předposlední kontrole. Půl minuty za medailí zůstala na 4. místě Dánka Ida Bobach, pátá byla domácí Catherine Taylor a šestá Ukrajinka Nadiya Volynska. Skvělý závod zaběhla Jana Knapová. Od počátku běžela velmi dobře, nedělala chyby a na mezičasech byla stále jasně první. Pak se však drobných chyb nevyvarovala, přesto v cíli byla první a netrpělivě čekala, kolik soupeřek dosáhne lepšího času než ona. Nakonec se jich našlo osm a Jana slavila výborný výsledek - 9. příčka. V cíli řekla: "První pocity v cíli? Trochu rozčarování. Krátká trať má být technickým závodem, ale startovní interval pouhou minutu a půl znamenal, že se nás na trati seběhlo pět. Na to jsem nebyla připravená, bylo těžké se zkoncentrovat. Vypadalo to spíš jako štafety, než technický middle. Trať byla hezká, i když jsem ji čekala trochu náročnější. Celkově jsem spokojená, začátek jsem šla moc dobře, pak jsem ale udělala pár menších chybek, když jsme se seběhly s ostatními závodnicemi." Vendula Horčičková začala dobře, na mezičasech atakovala první dvacítku, pak ale chybkami ztrácela a v cíli byla 27. se ztrátou necelých sedmi minut na vítěznou Švédku (Vendula: "Těžký závod, obtížný terén, hodně kontrol. Byl to můj první závod tady, připadala jsem si trochu nerozzávoděná. Zpočátku jsem se snažila běžet hodně rychle, ale ono to chtělo zpomalit. Žádnou větší chybu jsem neudělala, ale menších šest, sedm, dohromady možná tři, čtyři minuty. Fyzicky mě to potěšilo, jak to šlo. Klasika by mohla být dobrá.") Dana Šafka Brožková obsadila 31. příčku (+7:48 min.).

Titul pro Hubmanna, dva naši v desítce

Závod mužů byl velmi vyrovnaný a dramatický. Bohužel se ukázalo, že startovní interval 90 sekund je málo, na trati se dělaly dvojice i trojice, které byly často rychlejší než ti, kteří šli sami. To ale neplatilo o vítězi, Švýcar Daniel Hubmann běžel po celé trati velmi vyrovnaně (a sám), skoro nedělal chyby a v cíli měl náskok před druhým Lucasem Bassetem 3 sekundy. Francouz byl určitě velkým překvapením závodu, běžel výborně, v půlce trati vedl (to už běžel s Janem Šedivým, kterého doběhl o minutu a půl), na doběhu ale podklouzl a spadl, to ho možná stálo zlato. Bronz získal také velmi vyrovnaně běžící Švéd Olle Boström (s ním ve dvojici běžel od prvního mezičasu Jan Procházka), který na vítězného Švýcara ztratil 13 sekund. Dalších 13 sekund zpět byl na 4. místě Nor Magne Daehli, na pátém a šestém místě skončili Fabian Hertner (SUI) a Oleksandr Kratov (UKR). Fenomén krátkých tratí Thierry Gueorgiou bojoval o medaili, v lese mu to šlo, ale na jasné předposlední kontrole nechal skoro 40 sekund a to znamenalo "až" sedmou příčku. Obhájce titulu Olav Lundanes skončil osmý. Naše trio běželo velmi dobře. Všem se nepodařil úvod, ale pak se postupně ve výsledkové listině posouvali vzhůru (některým pomohli i s nimi běžící další závodníci, ale to se historie neptá). Jan Šedivý skončil devátý, když měl za vítězem ztrátu 1:38 min., Jan Procházka byl stejně jako loni desátý (+1:45), Vojta Král obsadil 19. příčku (+2:28).

1. Daniel Hubmann      SUI   34:23
 2. Lucas Basset        FRA   34:26  +00:03
 3. Olle Bostrom        SWE   34:36  +00:13
 4. Magne Daehli        NOR   34:49  +00:26
 5. Fabian Hertner      SUI   34:58  +00:35
 6. Oleksandr Kratov    UKR   35:08  +00:45
 7. Thierry Gueorgiou   FRA   35:09  +00:46
 8. Olav Lundanes       NOR   35:53  +01:30