Miloš Nykodým sedmý na klasice ME

13.5.2018 Petr Klimpl

Závěrečný závod ME, klasická trať, byl na pořadu v neděli. Skvěle ho zaběhl Miloš Nykodým, který obsadil sedmou příčku. Vojtěch Král a Jana Knapová skončili ve druhé desítce.

Běželo se v Tesserete v bukovém (a kaštanovém) lese s řadou mýtin, kde jsou strmé svahy a hluboká údolí, skály, kameny, méně komunikací, většinou dobrá průběžnost, různá viditelnost. Trať byla fyzicky hodně náročná, orientačně byla také velmi pěkná - snad nejhezčí závod celého Mistrovství Evropy.

V ženách jasně dominovala Švédka Tove Alexandersson, která kvůli drobnému zranění vynechala oba štafetové závody, ale na klasice dokázala, kdo je královnou současného OB. Vedla po celou trať, svůj náskok postupně navyšovala až na konečných 5 minut! Stříbro získala Ruska Natalia Gemperle, ještě o 41 sekund byla pomalejší Julia Gross (SUI), 4. Sabine Hauswirth (SUI), 5. Maja Alm (DEN), 6. Maja Sianoja (FIN). Jana Knapová začala velmi dobře, do půlky trati se pohybovala v závěru první desítky, pak trochu ztratila (hlavně na dlouhé postupu na 16. kontrolu) a v cíli to znamenalo velmi slušné 16. místo se ztrátou 12:33 min. na fenomenální Švédku. Adéla Indráková běžela velmi vyrovnaně stále na přelomu třetí a čtvrté desítky, na vítězku ztratila 20:13 min. a to znamenalo 33. příčku. Třetí česká závodnice na startu Vendula Horčičková obsadila 33. příčku (+22:49).

39 HORČIČKOVÁ Vendula    CZE  1:43:57 +22:49

V mužích výborně zaběhl Miloš Nykodým. Dlouho svými mezičasy atakoval velkou bednu, nakonec z toho bylo 7. místo, jen 2 sekundy za šestým. Začal pomaleji, na prvním radiu byl až 26., v půlce trati byl desátý, šel dobře fyzicky i orientačně. Miloš v cíle řekl: "Forma přišla v pravý čas. Jako kdybych neběžel žádný závod tady. Šel jsem v podstatě bez chyb. Jen opravdu drobnosti." Pro titul si doběhl král klasik posledních let Olav Lundanes (NOR), který v půlce trati ztrácel už skoro dvě minuty, ale závěr měl neskutečně rychlý a titul získal s náskokem 52 sekund před domácím Matthiasem Kyburzem (ten dlouho vedl, ale v závěru na Nora nestačil), překvapivě bronz získal velmi vyrovnaně běžící Rakušan Gernot Kerschbaumer (+1:12), 4. Frederic Tranchand (FRA), 5. Daniel Hubmann (SUI), 6. Martin Hubmann (SUI). Nykodým měl na sedmém místě ztrátu na vítěze 2:55 min. Vojtěch Král skončil 13. (+6:39), v úvodu trochu ztrácel, v půlce trati byl ve třetí desítce, pak zrychloval. Pavel Kubát se na všech mezičasech pohyboval ve čtvrté desítce, nakonec z toho byla 38. příčka s odstupem 14:39 na vítěze.

1 LUNDANES Olav         NOR  1:34:42 0:00
 2 KYBURZ Matthias       SUI  1:35:34 +0:52
 3 KERSCHBAUMER Gernot   AUT  1:35:54 +1:12
 4 TRANCHAND Frederic    FRA  1:36:09 +1:27
 5 HUBMANN Daniel        SUI  1:36:35 +1:53
 6 HUBMANN Martin        SUI  1:37:35 +2:53
 7 NYKODÝM Miloš         CZE  1:37:37 +2:55
 8 HERTNER Fabian        SUI  1:38:31 +3:49