ME: kvalifikace knock-out sprintu

14.5.2021 Petr Klimpl

V pátek se běžela na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku kvalifikace knock-out sprintu. Do dalších bojů postoupila trojice českých mužů a v ženách Tereza Janošíková.

Kvalifikace knock-out sprintu proběhla v St-Blaise - předměstí Neuchâtelu, kde závodníky čekal městský terén s menšími i většími budovami a parkovými plochami, ve starém městě St-Blaise byly úzké uličky a průchody. Běžely se tři rozběhy (předpokládaný čas vítěze 10-11 minut), parametry tratí u mužů byly 3,1 km, převýšení 55 metrů a 20 nebo 21 kontrol, u žen pak 3,0 km/50 m/17-19 kontrol. Tratě byly poměrně orientačně zajímavé, rozhodovalo se především v první polovině, kde se daly ztratit drahocenné sekundy.

Z každého rozběhu postoupilo do sobotního čtvrtfinále vždy 12 nejrychlejších, celkem tedy 36 závodníků (po doběhnutí rozběhů si večer postupující závodníci podle svého pořadí v kvalifikaci vybrali rozběhy pro čtvrtfinále).

V mužích vyhrál první rozběh Yannick Michiels (BEL), velmi těsně nepostoupil Vojtěch Sýkora, který měl spolu s dalšími dvěma závodníky stejný 12. čas, v jeho neprospěch rozhodlo horší postavení ve WRE, nepostoupil ani Marek Minář (15.). Druhý rozběh se stal kořistí Matthiase Kyburze (SUI), na druhém a třetím místě skončili Tomáš Křivda a Vojtěch Král a oba tak s přehledem postoupili, to se nepovedlo Jakubu Glonkovi, který obsadil 21. příčku. Třetí rozběh vyhrál Nor Kasper Harlem Fosser, Jonáš Hubáček postoupil z 11. příčky, Miloš Nykodým (14.) na postup nedosáhl.

Nedařilo se našim ženám, do čtvrtfinále postoupila jen Tereza Janošíková, která ve 3. rozběhu obsadila čtvrtou příčku (vyhrála Švýcarka Simona Aebersold), z tohoto rozběhu o místo nepostoupila Denisa Kosová. V prvním rozběhu byla nejrychlejší Norka Andrine Benjaminsen, 26. resp. 31. místo Jany Knapové a Anny Štičkové na postup nestačilo. Druhý rozběh vyhrála domácí Elena Roos, nepostoupily Tereza Čechová (15.) ani Vendula Horčičková (21.).

Finálové boje knock-out sprintu proběhnou v sobotu.