ME dorostu: třetí zlato pro Terezu Janošíkovou

28.6.2015 Petr Klimpl

Závěrečným závodem Mistrovství Evropy dorostu v Rumunsku byl sprint. Pro třetí zlato si doběhla mladší dorostenka Tereza Janošíková, Jonáš Fencl (M16) přidal stříbrnou medaili.

Sprint se běžel přímo Kluži, tratě byly postaveny v městské zástavbě - sídliště, většinou zpevněné komunikace, místy parky, velká hustota bodových objektů, dobrá průběžnost.

Česká reprezentace se rozloučila ziskem dvou medailí - zlata a stříbra.

Královnou šampionátu se stala Tereza Janošíková, která k titulům z klasiky a ze štafet přidala i třetí po skvělém výkonu na trati mladších dorostenek, když vyhrála naprosto suverénně, když druhou Irinu Lazarevu (RUS) porazila o 34 sekund. Třetí Elena Pezzati (SUI) měla ztrátu 36 sekund, za ní jen 4 sekundy na 4. místě doběhla další česká reprezentantka Anna Kopecká (18. Barbora Chaloupská, 30. Šárka Rückerová).

Druhou sprintovou medaili pro Česko vybojoval v mladších dorostencích Jonáš Fencl a byla stříbrná. S přehledem vyhrál Švýcar Nicola Müller, za kterým Jonáš (běžel velmi dobře a vyrovnaně po celou trať) zaostal o 22 sekund. Třetí Pierre Erbland (FRA) měl na vítěze ztrátu 43 sekund. Za 6. místo se postavil na velké stupně vítězů Tomáš Křivda, který měl ztrátu na vítěze 52 sekund, výborně běželi i další dva naši dorostenci - Ondra Hlaváč skončil desátý (+1:02), Michal Bořánek byl 13. (+1:07).

Ve starších dorostenkách si pro vítězství doběhla Švýcarka Valerie Aebischer, která za sebou nechala dvě sekundy Finku Nooru Koskinen a 10 sekund Švédku Tove Ronnback. Na 4. místě skončila Tereza Čechová, která měla ztrátu na vítězku 29 sekund, Klára Novotná obsadila pěkné 10. místo, když na vítězku ztratila 51 sekund (27. Argalášová, 35. Vyhnálková).

Ve starších dorostencích vyhrál podle očekávání Fin Olli Ojanaho, který o 8 sekund porazil Švýcara Floriana Attingera, třetí Švéd Isac von Krusenstierna měl ztrátu 14 sekund. Našim závodníkům se vůbec nedařilo, nejlepší z nich Vojtěch Netuka ztratil na vítěze 55 sekund a to znamenalo 21. příčku, Vojtěch Sýkora byl o místo za ním (31. Vandas, 36. Hirš).

V Poháru národů získala Česká republika nejvíce bodů a po dvou letech odmlky tuto soutěž opět vyhrála. Na druhém místě skončilo Švýcarsko a třetí Finsko, startovali závodníci z 32 zemí.