ME dorostu 2016: Dvě štafetová stříbra z polské výhně

2.7.2016 Vojtěch Netuka

ME dorostu 2016: Dvě štafetová stříbra z polské výhně

Dvě stříbrné medaile získaly české štafety na Mistrovství Evropy dorostu v Polsku. Štafetu mladších dorostenek ve složení Peterová, Hojná, Rückerová napodobila v W18 trojice Malinová, Vyhnálková a Janošíková.

V lese poblíž městečka Pruchnik na nejlepší evropské dorostence čekal opět podkarpatský terén plný rýh a údolíček – oproti včerejší klasice sice otevřenější, ale také s méně výraznými terénními tvary. Rčení, že k úspěchu je nutné zachovat si chladnou hlavu, se tentokrát vyplnilo doslova. Teploměr ukazoval 32 °C ve stínu a velké vedro řádně prověřilo fyzickou i mentální připravenost závodnic a závodníků. Nepotvrdily se předpoklady, že závod bude vyrovnaný, a už na prvním úseku se pole notně roztrhalo.

D16

„Hned na začátku jsem proběhla kolem jedničky, když jsem si jí nevšimla, ale pak jsem ty holky zase doběhla. Potom jsem se rozsekala v jednom údolíčku, takže mi nešlo moc běžet. No bylo to hrozný,“ sypala si popel na hlavu Jana Peterová, která rozběhla štafetu mladších dorostenek s pětiminutovou ztrátou na čelo. Šéftrenér Marek Cahel ale celý tým uklidňoval, že takové manko dnes může být hratelné.

Jeho slova záhy potvrdila na druhém úseku Eliška Hojná, která vytáhla českou štafetu na 3. místo se zhruba 2,5minutovou ztrátou. „Dneska jsem šla absolutně přesně, soustředila jsem se na mapu, takže jsem na sebe docela pyšná. Jinak to bylo o moc hezčí než včera,“ okomentovala v cíli svůj nejlepší čas na úseku.

Na prvním místě se v tu chvíli vyhřívala štafeta Maďarska a trio Hajnal, Gardonyi, Szuromi dovedlo závod až do vítězného konce. Na druhém místě se z lesa vynořila k velké české radosti Šárka Rückerová a doběhla štafetě Peterová, Hojná, Rückerová pro stříbrné medaile. „Fyzicky to bylo dost náročný, dneska jsem se stříbrem hodně spokojená,“ radovala se v cíli naše finišmanka. Bronzové medaile bralo Švýcarsko.

H16

V mladších dorostencích šli po prvním úseku do vedení Švýcaři, naši předávali zhruba s osmiminutovou ztrátou. „Po deseti minutách mi došlo a vůbec jsem nemohl běžet,“ omlouval se v cíli Ondřej Volák, který se ale za svůj výkon vůbec nemusel stydět. Pořadí závodu se neustále dramaticky přelévalo, po druhém úseku se do čela dostali Finové se zdánlivě neotřesitelným čtyřminutovým náskokem. Náš Michal Bořánek předával desátý: „Dvakrát jsem přeběhl kontrolu na minutu a půl. Jinak vůbec nešlo přemýšlet, je tu strašný vedro.“ Teprve závěrečný úsek a mimořádně špatný den finského finišmana Aroly rozhodl, že z vítězství se nakonec radovali obhájci titulu z Francie (Haberkorn, Gennaro, Elias), druhé skončilo Švýcarsko a třetí Rusko. Český finišman Jan Rusin přivedl štafetu do cíle na 9. místě. „Běžecky jsem docela spokojenej. Do sedmičky jsem šel bez chyby, až na osmičku jsem nechal minutu. Na průběhu jsem byl prý ještě šestý, ale v pytlíku mi utekli Ukrajinec s Rakušanem.

 

D18

Obě kategorie staršího dorostu ovládl tým Finska, děvčata takřka suverénně. Štafeta Haanpää, Nymalm a Hanhijärvi se dostala do vedení v průběhu druhého úseku a přestože soupeřky v závěru mocně stahovaly, bylo z toho zlato s náskokem více než minuty na stříbrnou štafetu Česka. Ta přitom závod nezačala vůbec ideálně, Apolena Malinová na prvním úseku předávala s pětiminutovou ztrátou: „Udělala jsem jen jednu malou chybu, ale hlavně jsem vůbec nemohla.“ Pak však Barbora Vyhnálková potvrdila pověst specialistky na druhé úseky a vytáhla štafetu na 3. místo. „Nenechala jsem tam nic zásadního, ale za půlkou už jsem moc nemohla běžet,“ potvrdila náročnost dnešního závodu.

Závěrečný úsek se změnil v galapředstavení české finišmanky Terezy Janošíkové, která po skvělém výkonu vytáhla štafetu na stříbrnou příčku. „Běžela jsem celou dobu sama, Polku jsem totiž předběhla už na jedničce, šla jsem to úplně čistě. Pak jsem v pytlíku zahlédla Fina a myslela si, že je to ta vedoucí Finka. Tak jsem to k němu napálila a mezitím tam probíhala Finka deset vrstevnic nade mnou,“ popsala dění na posledním úseku česká finišmanka. Bronzové medaile brala k velké radosti polských kibiců domácí štafeta.

H18

Ve starším dorostu to zpočátku vypadalo na překvapení: po prvním úseku předávali v čele Portugalci, jejich náskok byl však minimální. Češi drželi čtvrtou příčku s minutovou ztrátou.  „Dneska to bylo nekonečný, tolik údolí jsem snad v životě nepřekonal. Šel jsem celou dobu na čele a chybu jsem udělal až v pytlíku, kde mi trochu došlo a předběhli mě asi tři kluci,“ uvedl v cíli rozbíhač české štafety Jan Bendák.

Po druhém úseku se dostalo do čela s náskokem Finsko, náš Ota Hirš bohužel chyboval v závěrečném pytlíku. „Až do průběhu dobrý, potom jsem v pytlíku běžel čtyřikrát na jinou kontrolu. Bylo to tam strašně zamotané,“ vysvětloval v cíli.

O zlatu už ale v té době bylo rozhodnuto. Po suverénním výkonu se z něj radovali Finové, kteří ve složení Julkunen, Ruohola, Heikkilä zvítězili s více než tříminutovým náskokem před druhým Norskem a třetím Polskem. Daniel Vandas po výtečném individuálním výkonu přiběhl české štafetě pro 5. místo a umístění na velké bedně. „Dneska mi to vyšlo, předběhl jsem pár kluků přede mnou. Před diváckou to byli Lotyš a Švéd, v pytlíku Švýcar“ uvedl v cíli včerejší vítěz klasické trati, kterého šampionát zastihl ve skvělé formě. Česká štafeta nakonec na 5. místě ztratila na vítěze čtyři a půl minuty.

Program dorosteneckého šampionátu pokračuje dnešním banketem a vyvrcholí zítřejším sprintem v centru města Jarosław. Závod startuje v 9:10.

Výsledky

H16

1. Francie 	117.09
(HABERKORN Guilhem, GENNARO Mathis, ELIAS Guilhem)
2. Švýcarsko 	117.40
(GRÜNDLER Mattia, HUTZLI Silas, AEBERSOLD Fabian)	
3. Rusko	119.47
(KUDRIAVTCEV Nikolai, SELEZNEV Konstantin, LUKASHEVICH Anton)
...
9. Česko	129.14
(VOLÁK Ondřej, BOŘÁNEK Michal, RUSIN Jan)


H18

1. Finsko 	137.40
(JULKUNEN Aaro, RUOHOLA Akseli, HEIKKILÄ Tuomas)
2. Norsko 	141.03
(BAKLID Jorgen, EIDSMO Havard, GULDBRANSEN Vegard)
3. Polsko 	141.23 
(BIEDERMAN Marcin, KUCA Kacper, PRYJMA Fryderyk)
...
5. Česko	142.22
(BENDÁK Jan, HIRŠ Otakar, VANDAS Daniel)


D16
1. Maďarsko	121.13
(HAJNAL Dorottya, GARDONYI Csilla, SZUROMI Hanga)
2. Česko	125.10
(PETEROVÁ Jana, HOJNÁ Eliška, RÜCKEROVÁ Šárka)
3. Švýcarsko	128.08
(WIDMER Lea, BERTOZZI Elisa, DEININGER Eliane)


D18

1. Finsko 	137.07
(HAANPÄÄ Anni, NYMALM Amy, HANHIJÄRVI Leenukk) 
2. Česko	138.25
(MALINOVÁ Apolena, VYHNALKOVÁ Barbora, JANOŠÍKOVÁ Tereza)
3. Polsko	142.59
(KROLIK Kinga, CYCH Agnieszka, MORAWSKA Zuzanna)

« zpět