Manufaktura Český pohár v roce 2020

7.1.2020 Petr Klimpl

Manufaktura Český pohár v roce 2020

Manufaktura Český pohár v orientačním běhu bude i v roce 2020. Je to něj zařazeno 8 závodů (3 sprinty, 3 krátké tratě a 2 klasické tratě). Podívejme se, co je pro naše nejlepší připraveno.

Přehled závodů Manufaktura Českého poháru 2020

1.  19. 4.  Manufaktura Český pohár – krátká trať     VPM       D21E, H21E
2.   8. 5.  Manufaktura Český pohár – sprint          SJI       D21E, H21E
3.  16. 5.  Mistrovství ČR ve sprintu                 STE       D21, H21
4.  30. 5.  Manufaktura Český pohár – krátká trať     LPM, NEK  D21E, H21E
5.  31. 5.  Manufaktura Český pohár – klasická trať   LPM, NEK  D21E, H21E
6.   7. 6.  Mistrovství ČR na krátké trati            BOR       D21, H21
7.  20. 9.  Mistrovství ČR na klasické trati          ZBM       D21, H21
8.  26. 9. Manufaktura Český pohár – sprint           SHK       D21E, H21E

19. 4. 2020 Manufaktura Český pohár – krátká trať – KOS Slavia Plzeň
Český pohár začne závodem na krátké trati. Poběží se ve stejném terénu jako den předtím český šampionátu v nočním OB. Tedy v mírně až středně kopcovitém terénu, který je převážně velmi dobře průběžný, v některých částech s velkým množstvím terénních detailů (erozní rýhy, pozůstatky po těžbě a bombardování) v prostoru Plzeň-Bolevec, Záluží, Ledce a Chotíkov. V tomto lesním komplexu se už běželo několik významných závodů, třeba krátká trať Akademického mistrovství světa v roce 2004 či krátká trať v rámci LODM v roce 2015 (jižní část prostoru). Bylo tam tedy už několik map pro orienťáky, těmi posledními byly Krkavče (2015), Krkavec (2010) a Ledce (2010). Novou mapu připravuje Aleš Hejna, tratě staví Aleš Richtr. Kde bude centrum závodu, to zatím plzeňští pořadatelé projednávají (původně zamýšlené shromaždiště nevyšlo).
Web

8. 5. 2020 Manufaktura Český pohár - sprint, OK Jihlava
Květnový závod ve sprintu připravili jihlavští pořadatelé do historického centra města Jihlavy, do navazujícího lesopark a do areálu zoologické zahrady (ulice Okružní, Havlíčkova, Fritzova, Jiráskova, Dvořákova, Hradební, Brněnská, sídliště Březinova). Centrum bude v jihlavském amfiteátru. V uvedeném prostoru byla mapa Jihlava z roku 2000, novou mapu připravuje Martin Kratochvíl, který bude i stavitelem tratí.
Web

16. 5. 2020 Mistrovství ČR ve sprintu, Manufaktura Český pohár, SK SKI-OB Šternberk 
O další body do Českého poháru se bude bojovat současně s boji o mistrovské medaile ve sprintu. Mistrovský závod zavede závodníky do Šternberka. V prostoru  již byly o-mapy, tou poslední pak Šternberk 2015. Novou mapu pro mistrovství připravuje Petr Skyva, který je i spolu s Robertem Binarem stavitelem tratí. Ty povedou historickou zástavbou (a další přilehlou zástavbou) města Šternberk. Centrem závodu bude hala Ecce Homo ve Šternberku.
Web

30. 5. 2020 Manufaktura Český pohár – krátká trať, Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň 
Poslední víkend v květnu zavítá Český pohár do západních Čech. Pořadatelé z Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň připravili závod do pro OB dosud nepoužitého terénu. Poběží se v prostoru Merklín, Pernink, Oldřichov, Lužec; jižní hranici tvoří kopce Lužecký hřbet a Vlčinec, s centrem v Oldřichově u Nejdku, kde je horský hřeben v nadmořské výšce 950 m. V centrální části vysoce podmáčený terén severského typu. Roztroušené skupinky Borovice Blatky. Polootevřený terén. Dále se v prostoru nachází několik skalnatých oblastí (Trousnická skála, Dračí skála). Ve svazích se také vyskytují skalní útvary a kameny. Tratě na mapě Aleše Hejny staví František Kolovský.
Web

31. 5. 2020 Manufaktura Český pohár - klasická trať, Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň
První závod na klasické trati zařazený do seriálu Českého poháru pořádá dvojice pořadatelů z Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň ve stejném prostoru jako den předtím krátkou trať. Centrum, prostor, popis terénu, hlavní kartograf - to vše je stejné, jiný je stavitel tratí, tím bude na tomto závodě Jiří Valeš.
Web

7. 6. 2020 Mistrovství ČR na krátké trati, Manufaktura Český pohár, OK Jiskra Nový Bor
I šampionát na krátké trati se počítá do Českého poháru. Závodníky čeká orientačně a fyzicky náročný terén východně od silnice Srbská Kamenice - Jetřichovice, který je kopcovitý, velmi členitý a skalnatý s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, dobře průběžný. Předchozí mapy Sviňsko, Borovina, Rokle a Borek jsou z roku 2001. Letošní mapu připravuje Jan Picek, tratě staví Petr Karvánek. Centrum závodu je v České Kamenici - Filipově.
Web

20. 9. 2020 Mistrovství na klasické trati, Manufaktura Český pohár, SK Žabovřesky Brno
Podzimní vrchol domácí o-sezóny (český šampionát na klasické trati) proběhne v prostoru dosud pro orientační běh nepoužitém terénu v okolí Vírské přehrady. Závod se bude konat v prostoru Vír, řeka Svratka, Koroužné, Lesoňovice, Dvořiště, Ždánice, Karasín, přehradní nádrž Vír, kde je členitý prostor Hornosvratecké vrchoviny, v němž je smíšený les dosahující až horských parametrů (převýšení více než 300 m). Ve východní a severozápadní části převažuje vzrostlý listnatý les s porosty buku a dubu. V jihozápadní části je dominantní jehličnatý les. V terénu je větší množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých svazích údolí a také pouze středně hustá síť komunikací. Centrum závodu je situováno do kempu Na kopci. Mapu prostoru připravuje Petr Mareček, tratě finále připravuje Jan Zháňal.
Web

26. 9. 2020 Manufaktura Český pohár – sprint, OK Slavia Hradec Králové
Posledním závodem počítaným v roce 2020 do Manufaktura Českého poháru bude sprint v Hradci Králové. Stavitel tratí Vojtěch Netuka má k dispozici mapu, kterou připravil jeho otec Jan Netuka v prostoru ohraničeném ulicemi Věkošská, J. Černého, K Zastávce, Pouchovská, Malá, U Kovárny, Velká, Za Kostelem, kde je terén, který ještě nebyl pro OB mapován. Jde o městský mix (sídliště, bloky RD, park, školní a sportovní areály), téměř bez převýšení.
Web

Každému závodníkovi se do konečného hodnocení počítají 4 nejlepší výsledky. Konečné výsledky Manufaktura Českého poháru 2020 budou vyhlášeny po Mistrovství ČR štafet dne 10. 10. 2020. Šest nejlepších mužů a žen v konečném pořadí obdrží vedle věcných cen i finanční odměny (1. místo 15000 Kč, 2. místo 12000 Kč, 3. místo 10000 Kč, 4. místo 7000 Kč, 5. místo 5000 Kč a 6. místo 3000 Kč) - to je změna proti rokům minulým.

 


« zpět