Krátká trať na akademickém MS - naši ve druhé desítce

18.7.2018 Petr Klimpl

Krátkou tratí pokračovalo ve Finsku Akademické mistrovství světa v orientačním běhu. Z našich závodníků si nejlépe vedli Tomáš Kubelka (15.) a Barbora Zháňalová (16.).

Středeční krátká trať zavedla závodníky do rovinatého terénu, kde byly menší kopečky, ale i kameny, skalky a bažiny, vše bylo pokryto vysokým lesem s podrostem. Běželo se z arény v Lapua. V orientačně zajímavém terénu a na pěkné trati se dělaly menší i větší chyby.

V ženách dominovaly Skandinávky. Pro vítězství si doběhla Švédka Emma Bjessmo, která měla v cíli náskok 1:19 min. před Norkou Marií Olaussen, další dvě sekundy na třetím místě byla Johanna Öberg (SWE), 4. Tilda Johansson (SWE), 5. Lisa Holer (SUI), 6. Andrea Svensson (SWE). Naše reprezentantky se do první desítky neprobojovaly. Nejlépe si vedla Barbora Zháňalová, která obsadila 16. místo (+ 6:47), když o lepší umístění přišla dvouminutovou chybou na 7. kontrole. Naše největší naděje Vendula Horčičková udělal několik menších chybiček, ta velká na desítce ji dosunula z TOP 10, skončila na 18. místě se ztrátou 7:29 min. Další dvě naše závodnice skončily hluboko v poli poražených, Magdaléna Tužilová po několika chybách byla 38. se ztrátou přes 14 minut, Anna Štičková po obrovské minele při postupu na sedmou kontrolu obsadila 52. příčku s odstupem více než 21 minut.

52 Anna ŠTIČKOVÁ         Czech Republic     59:04 +21:32

Také v závodě mužů dominovali Skandinávci. Velký boj o vítězství rozhodla chybička Nora Paula Siruma na 13. kontrole a tak se z vítězství radoval Fin Aleksi Karppinen, který Siruma porazil o 7 sekund, bronz získal další Nor Håvard Haga, který měl ztrátu na vítězného Fina 18 sekund (4. Jens Ronnols, SWE, 5. Audun Heimdal, NOR, 6. Aleksi Anttolainen, FIN). Z našich závodníků si nejlépe vedl Tomáš Kubelka, pár chybiček ho odsunulo na 15. příčku, když měl za vítězem odstup 4:27 min. Další trio běželo vyrovnaně a skončilo ve třetí desítce - 21. Petr Horvát (+5:48), 26. Šimon Navrátil (+7:16), 27. Vojtěch Sýkora (+7:24).

1 Aleksi KARPPINEN      Finland            36:14
 2 Paul SIRUM            Norway             36:21 +7
 3 Håvard HAGA           Norway             36:32 +18
 4 Jens RONNOLS          Sweden             37:04 +50
 5 Audun HEIMDAL         Norway             37:42 +1:28
 6 Aleksi ANTTOLAINEN    Finland            37:44 +1:30
 7 Anton JOHANSSON       Sweden             38:10 +1:56
 8 Alexander CHEPELIN    Great Britain      38:18 +2:04