Krátká trať Českého poháru v Jizerských horách

11.9.2016 Petr Klimpl

Dalším závodem Českého poháru byla krátká trať v Hraběticích. Pořadatelé z Tatranu Jablonec předali ceny za vítězství v elitních kategoriích Denise Kosové a Miloši Nykodýmovi.

Nedělní krátkou trať postavil Martin Posselt, běželo se v lese kole rozhledny Slovanka. Většina kategorií měla úvod v kamenitém svahu, v druhé polovině byl les s pasekami, vodotečemi, ale stále tam byly i kameny (díky trávě se v závěru tato část zrychlovala), závěr pak byl v bažině s hustníkem, kde se dalo hodně ztratit. Elitní tratě byly hezky postavené.

V ženách do poloviny trati vedla Jana Knapová, pak však na 9. a 10. kontrolu udělala chyby a do vedení se dostala vyrovnaně běžící Denisa Kosová a přestože v závěru Knapová opět stahovala, tak s přehledem vyhrála, Knapová za ní zaostala o 1:15 min., třetí místo obsadila skoro bezchybná Martina Zvěřinová, čtvrtá skončila Adélka Indráková, pátá Monika Topinková a šestá Hana Hlavová. V mužích to byl vyrovnaný souboj mezi dvojicí Pavel Kubát a Miloš Nykodým, Kubát stále o trošku vedl, po jeho chybě na 16. kontrole se do vedení dostal Miloš Nykodým a v cíli byl o 11 sekund dříve než jeho největší soupeř. Další vyrovnaná skupina měla ztrátu přes minutu, pro třetí místo si doběhl Jan Procházka, těsně za ním doběhli čtvrtý Jan Šedivý a pátý Jan Petržela, na šestém místě skončil Jonáš Hubáček.

D21E 4.20 km, 165 m, 18 kontrol
--------------------------------------------------------------------------------
 10. Semík Ondřej             KAM9401 E OK Kamenice              35:32   + 2:20
V D16 těsně vyhrála Šárka Rückerová, která díky rychlejšímu doběhu porazila Elišku Hojnou (ta na sběrce ještě vedla), třetí Klára Nechanická ztratila na vítězku necelou minutu. Těsný souboj o vítězství byl i ve starších dorostenkách. Tereza Čechová porazila sobotní vítězku Barboru Chaloupskou o 6 sekund, třetí Anna Kopecká byla ještě o půl minuty pomalejší. Naopak v juniorkách si pro vítězství naprosto přesvědčivě doběhla Anna Štičková, druhá Klára Novotná za ní zaostala o 1:43 min., třetí Petra Hančová o 2:03 min. V mladších dorostencích překvapivě vyhrál Jan Hašek, druhý Ondřej Volák byl za ním 35 sekund, třetí Mikuláš Jirka už měl ztrátu skoro 2 minuty. V H18 byl první Daniel Vandas, velmi dobře zaběhl i druhý Tomáš Křivda, který na něj ztratil 13 sekund, třetí místo obsadil Otakar Hirš, jehož ztráta na vítěze byla 57 sekund. Velkým překvapením skončil závod juniorů, kde všechny favority zaskočil skvělým výkonem Jan Bořil, druhý Jan Čech na něj ztratil 29 sekund, třetí Vojtěch Kettner měl za vítězem odstup 58 sekund.

Po oba dny se tvrdě bojovalo o body i kategoriích žebříčku B, ve starším žactvu, dorostu i ve veteránech.

Závody se opravdu vydařily. Nádherný terén, většinou pěkné tratě, ideální shromaždiště ve Ski areálu Severák, velmi dobrá organizace, nádherné (možná až příliš teplé) počasí - účastníci mířili domů určitě spokojeni.