Krásné počasí přálo víkendovým oblastním závodům

13.9.2020 Petr Klimpl

Krásné počasí přálo víkendovým oblastním závodům

Druhý víkend v září proběhlo 13 oblastních závodů.

Sobota

 • Téměř tisícovka závodníků startovala na krátké trati Manufaktura pražského žebříčku a žebříčku Středočeské oblasti jednotlivců, kterou uspořádal Klub orientačního běhu Tretra Praha v Jevanech. Běželo se na mapě Aldašín, kterou mapovali Michal Hodek, Vítězslav Zajíc a Kateřina Zamazalová. Stavitel tratí Vítězslav Zajíc měl k dispozici mírně svažitý terén, kde byl dobře průběžný les s množstvím kamenných i vegetačních detailů. V ženách vyhrála Kateřina Mullis (DKP), druhá Eliška Sieglová (PGP) měla ztrátu přesně minutu, ještě o minutu pomalejší byla třetí Barbora Baldrianová (VSP). Na trati mužů byl jasně nejlepší Jakub Veselý (PGP), dvě a půl minuty ztráty měl jeho klubový kolega Jan Flašar, za kterým zaostal třetí Ondřej Semík (KAM) o 6 sekund.
 • Mistrovství Západočeské oblasti na krátké trati uspořádala Kometa Kralovice v lesním komplexu kolem LDT Volesko. Běželo se na mapě Volesko, kterou revidoval Jiří Vištejn. Stavitel tratí Ondřej Pova postavil tratě v mírně zvlněném terénu, kde bylo množství komunikací, hodně skalek, kamenů a terénních a porostových detailů. Startovaly necelé tři stovky závodníků. V ženách s velkým náskokem vyhrála Karolína Kamenická (LPM), druhá Marie Kamarytová (VPM) měla ztrátu přes 6 minut, třetí skončila Rose Riby (LTP). V závodě mužů se ve vedení po celou trať střídali Jiří Valeš (LPM) a Matěj Kamenický (LPU), nakonec o dvě sekundy vyhrál plzeňský závodník, třetí s tříminutovou ztrátou byl dorostenec Jiří Donda (ONO).
 • Východočeský pohár pokračoval druhým kolem, krátkou tratí, kterou připravil SK Studenec v lese u Kamenského Dvora (centrum bylo na louce mezi rybníky Šutrák a Bílým rybníkem). Ladislav Hrubý a David Zlámal připravili mapu Kamenský Dvůr v dosud nezmapovaném mírně zvlněném prostoru, kde byl převážně listnatý les občas s terénními detaily a značným sezonním podrostem (tráva, místy ostružiny), řadou hustníků a pasek a poměrně řídkou sítí výraznějších komunikací. Pro 750 závodníků postavili tratě Petr Junek a Ladislav Hrubý. V ženách tratí doslova proletěla Barbora Chaloupská (PHK), která výrazně porazila ostatní závodnice, druhá Zuzana Jedličková (SHK) a třetí Martina Zvěřinová (LPU) měly ztrátu pře 8 minut. V mužích si pro první místo doběhl Petr Losman (PHK), druhý Jan Palas (SJC) měl ztrátu 1:44 min., třetí Martin Roudný (LPU) byl ještě o 11 sekund pomalejší.
 • Krátkou trať Ligy Vysočiny připravil Sportovní klub Chotěboř. Centrum bylo v Dobkově. Mapu U letiště připravil Jan Picek, který také postavil tratě. Více než 350 závodníků čekal typický vysočinský les, který byl porostově rozmanitý, s hustou sítí komunikací. V ženách byla nejrychlejší Tereza Čechová (KAM), která o 16 sekund porazila Karolínu Teplou (SHK), třetí Martina Tichovská (PGP) měla na vítězku ztrátu 110 sekund. V mužích byl jasně nejlepší Jeroným Kamenický (PHK), který porazil téměř o tři minuty druhého Radomíra Tichého (SHK) a Lukáše Kettnera (KAM).
 • V Hanácké oblasti se běžely dva závody, oba uspořádal Oddíl orientačního sportu SK Prostějov s centrem ve Strážisku, mapy pro oba závody připravili Zdeněk Janů a Zdeněk Rajnošek. Dopoledne se běžela žebříčková krátká trať v mírně kopcovitém terénu, kde byl smíšený les, zajímavé porostové detaily, ve svahu pak místy kameny a skalky, místy byl terén zarostlý sezonním podrostem. Tratě pro necelé čtyři stovky závodníků postavili Dušan Vystavěl s Petrem Hynkem. V ženách byla první Hana Hlavová (TBM), druhá byla Jindra Perůtková (ZBM) se ztrátou necelých tří minut, třetí místo vybojovala Pavla Horová (LPU), která měla na vítězku ztrátu necelé čtyři minuty. Na trati mužů byl nejrychlejší dorostenec Adam Valík (AOP), který o půl minuty porazil Jakuba Zimmermanna (TBM), třetí skončil s tříminutovou ztrátou zkušený Daniel Tomanek (KSU). Odpoledne proběhlo oblastní mistrovství ve sprintu. Tratě pro tři stovky závodníků postavil Marcel Skřivánek ve středně kopcovitém terénu, kde byla vesnická a chatová zástavba, místy louky a les. Na trati žen vyhrála dorostenka Ema Marková (STE) s velkým náskokem před Eliškou Vlachovou (KON) a Lenkou Křečkovou (ASU). V mužích to bylo velmi vyrovnané, nakonec vyhrál dorostenec František Světnický (STE) o 3 sekundy před Ondřejem Jílkem (KSU) a o 7 sekund před Jakubem Zimmermannem (TBM).
 • Také ve Valašské oblasti byly na pořadu dva závody, oba uspořádal Klub orientačního běhu Směr Kroměříž. Dopoledne se necelé tři stovky závodníků sešly v areálu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži, kde je čekaly tratě mistrovství Valašské oblasti ve sprintu, které postavil Michal Rytíř. Mapu Sprint – Psychiatrická nemocnice Kroměříž připravil Vítězslav Pěček v areálu Psychiatrické nemocnice, kde bylo množství budov, cest a pěšin, areál tvořil rovinatý park s převážně vzrostlými stromy, dalším závodním prostorem byla mírně se svažující otevřené prostranství, které bylo tvořeno loukou a remízky. Závod žen ovládly závodnice TZL, vítězné trio Jitka Jeřábková, Zuzana Chovancová a Alžběta Nešporová se vešlo do jedné minuty. V mužích byl nejrychlejší slovenský závodník Palo Bukovac (ZBM), půl minuty zpět byl Roman Zbranek (TZL), další půl minuty ztráty měl Michal Smola (TZL). Odpoledne se závodníci přesunuli do obce Nová Dědina, kde je čekal žebříčkový závod na krátké trati. Běželo se na mapě Tabarky (hlavní kartograf Vítězslav Pěček) v průběžném, mírně kopcovitém terénu, kde bylo množství cest a terénních prvků. Tratě postavil Pavel Dittrich. V ženách byly opět nejlepší závodnice TZL - vyhrála Alžběta Nešporová těsně před Evou Pekárkovou (+0:24) a Hanou Mašláňovou (+2:08). V mužích si pro vítězství doběhl Michal Smola (TZL), 24 sekund za ním zaostal Marek Cahel (LCE), třetí Roman Zbranek měl ztrátu na vítěze minutu a půl.
 • BETA URSUS orienteering pořádal v Tetčicích (Rybářská bašta) klasickou trať Jihomoravské ligy. Stavitelé tratí Pavel Ptáček a Miloš Dvořák použili mapu Knížecí les, kterou mapoval Petr Matula. 350 závodníků čekal středně kopcovitý terén, kde byla středně hustá síť komunikací, převážně listnatý les, místy s podrostem, místy poměrně dost trávy. Kategorii žen ovládly závodnice ZBM - vyhrála Tereza Odehnalová před Natalií Hiklovou (+1:56) a Markétou Tesařovou (+3:22). V mužích vyhrál Stanislav Mokrý (ZBM), tři a půl minuty za ním byl Jiří Zelinka (MBM), další tři a půl minuty zaostal třetí Radovan Čech (TBM).

Neděle

 • Pořadatelé z oddílu orientačního běhu VSK ČVUT Fakulta Stavební Praha přivítali na klasické trati Manufaktura pražského žebříčku a žebříčku Středočeské oblasti v Drásově necelou tisícovku závodníků. Stavitel tratí Tomáš Fibír měl k dispozici mapu, kterou připravili Roman Horký, Petr Cigoš, Milan Borovička a Pavel Kurfürst ve zvlněném terénu, který byl porostově členitý se střední hustotou cest, ve velké části prostoru byly terénní detaily a kameny. V ženách vyhrála Marie Pospíšilová (DKP), minutu za ní byla Barbora Baldrianová (VSP), třetí Vendula Ryšavá (PGP) měla ztrátu přes šest minut. V mužích si pro jasné vítězství doběhl Jan Procházka (PGP), druhý Ondřej Semík (KAM) měl ztrátu skoro čtyři minuty, třetí skončil Jan Flašar (PGP).
 • V západních Čechách uspořádala Kometa Kralovice i nedělní závod. Tentokráte bylo centrum závodu na klasické trati u penzionu Chvojkovský mlýn. Necelé tři stovky závodníků čekaly tratě (autor Martin Hanák) na mapě Rybníčky, kterou připravil Jiří Vištejn, v mírně zvlněném terénu, kde byly místy rýhy, zářezy a meliorace; převážně velmi dobře průběžný les s množstvím těžebních průseků, ojediněle bažiny. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Karolína Kamenická (LPM), s velkou ztrátou byla druhá Zuzana Procházková (KPY) a třetí Marcela Žandová (SKV). Na trati mužů byl nejlepší Matěj Kamenický (LPU), druhé a třetí místo obsadili dorostenci Filip Šauli (VPM) a Jiří Donda (ONO) se ztrátou 4 resp. 6 minut.
 • Klasickou tratí pokračoval Východočeský pohár. Stejně jako sobotní závod ho uspořádal SK Studenec, centrum bylo stejné - louka mezi rybníky Šutrák a Bílým rybníkem u Kamenského Dvora. Necelých 630 závodníků čekala opět mapa Kamenský Dvůr (autoři Ladislav Hrubý a David Zlámal), tratě postavili Ladislav Hrubý s Petrem Junkem. Běželo se v mírně zvlněném prostoru, kde byl převážně listnatý les s terénními detaily a hodně se sezonním podrostem, řadou hustníků a pasek, byla tam poměrně řídká síť výraznějších komunikací. V ženách stejně jako v sobotu vyhrála jasně Barbora Chaloupská (PHK), druhé a třetí místo obsadili Andrea Větříčková (SHK) a Pavla Myslivcová. Trať mužů proběhl nejrychleji dorostenec Jakub Chaloupský (PHK), se ztrátou necelých dvou minut byl druhý Michal Jirásek (SHK), třetí Martin Roudný (LPU) měl ztrátu tři minuty.
 • Mistrovství Moravskoslezského kraje na klasické trati uspořádal OOB TJ Baník Ostrava. Centrum bylo u Mokrých Lazců. Téměř 250 závodníků čekal středně kopcovitý terén s převážně dobrou průchodností, v prostoru byly terénní pozůstatky 2. světové války, byla tam střední hustota komunikací, a v severní části dost vzrostlý podrost. Běželo se na mapě Lhota a Padařov 2020, tratě postavil Jiří Vlach. V ženách jasně dominovala Radka Sklenářová (LCE), druhá byla dorostenka Teresa Mrózek (TRI) a třetí Petra Hájková (KYL). Také závod mužů měl suverénního vítěze - Adam Chloupek (LCE) vyhrál skoro o 8 minut před Polákem Tomaszem Jurczykem, třetí Marek Schuster (SSU) měl ztrátu přes devět minut.

Výsledky všech víkendových závodů najdete v IS ORIS.


« zpět