Krásná a náročná klasika na MSJ v Norsku

9.7.2015 Petr Klimpl

Mistrovství světa v Norsku pokračovalo závodem na klasické trati. Orientačně i fyzicky velmi náročná trať důkladně prověřila síly jednotlivých závodníků.

Po středečním dnu volna byl ve čtvrtek na pořadu závod na klasická trať v Skisenteretu. Závodníky čekaly tratě v kopcovitém terénu plném bažin, z kterých vystupovaly kopce se strmými svahy s řadou terénních detailů, skálami a kameny, kde byl borovicový a březový les, místy otevřený a polotevřený, všude bylo málo cest až na závěr, kde byly lyžařské tratě. Trať byla orientačně velmi náročná s řadou voleb postupů. Byl to souboj těch, kteří v takovém terénu běhat umí - Seveřanů (a Švýcarek). Naši závodníci v tomto terénu mnoho zkušeností nemají a to se promítlo i do výsledků.

Naše děvčata běžela velmi vyrovnaně, všech šest se vešlo na náročné trati do rozmezí tří minut, ale to bylo bohužel 13 minut za těmi nejlepšími. Nejlepší byla opět na nejmladší - Tereza Nováková obsadila 38. místo se ztrátou 13:29 min. na vítězku. Místo a 15 sekund za ní skončila Petra Hančová, Gabriela Hiršová začala pátou desítku (+14:35), Anna Štičková skončila na 44. místě (+15:06), Lenka Svobodová byla 52. (+16:05) a Marie Procházková doběhla 55. (+16:45). Pro zlato si doběhla po celou trať skvěle běžící Švédka Sara Hagström, 40 sekund za ní skončila Finka Anna Haataja, bronz stejně jako ze závodu na krátké trati vybojovala Švýcarka Sadrine Müller (4. Martensson, NOR, 5. Odum, DEN, 6. Aebersold, SUI).

V juniorech si pro druhé zlato doběhl finský dorostenec Oli Ojanaho, který přes minutovou chybu na deváté kontrole deklasoval své o rok či dva starší soupeře. Pro stříbro si se ztrátou 1:15 min. doběhl Švéd Simon Hector, za ním skončil o 9 sekund zpět domácí závodník Andreas Soelberg (ten o cennější medaili přišel při postupu na sběrku), 4. Smith, GBR, 5. Imark, SWE, 6. Groell, AUT. A jak si vedla naše šestice? Nejlepší z nich byl Jonáš Hubáček. Udělal dvouminutovou chybu na 2. kontrole, na prvním radiu byl až 68. a ztrácel přes 4 minuty, po dalších chybičkách ho v polovině trati doběhl vítězný Fin a zbytek trati absolvoval s ním (a Finovi dost pomohl) a nakonec z toho bylo 24. místo se ztrátou 8:10 min. Také další naši junioři dělali chyby a jejich ztráta převýšila 10 minut. Vojtěch Kettner skončil na 39. místě (+11:01), Matouš Fůrst byl 43. (+11:22), 70. Mudrák, 77. Horák, 114. Navrátil.