Klasiku v Trutnově vyhráli Pavel Kubát a Kamila Gregorová

30.4.2016 Petr Klimpl

V lesním prostoru severně od Trutnova byl zahájen v sobotu závodem na klasické trati Český pohár v orientačním běhu. Pro vítězství si doběhli Kamila Gregorová a Pavel Kubát (foto na doběhu).

Sobotní klasickou trať připravila OK Slávie Hradec Králové (ve spolupráci s Lokomotiva Trutnov). Současně se se běželo i 1. kolo INOV-8 CUP žebříčku A a žebříčku B-Čechy. Závod měl centrum na louce u penzionu U Pěti Buků, závodníky čekal podhorský, členitý, kopcovitý terén (450 až 673 m n. m.) s proměnlivou průběžností porostů, velkou hustotou komunikací a s několika menšími skalními lokalitami. Mapu připravili Tomáš Leštínský, Jan Netuka a Jan Langr.

Závodníky uvítalo nádherné teplé jarní počasí, celý den svítilo sluníčko. Startovalo téměř 1 500 závodníků, na startu ale chyběli někteří naši reprezentanti, kteří ve stejné době startovali na závodech Světového poháru v Polsku. Fyzicky velmi náročné tratě postavil Michal Jedlička, který se snažil využít všech předností terénu, který tento kopcovitý terén s velkým množstvím cest skýtal. Většinou se mu to podařilo, některé volby mezi kontrolami byly zajímavé. Organizačně vše klapalo.

Závod žen byl velmi vyrovnaný, pro vítězství si rychlý závěrem doběhla Kamila Gregorová (CTB), která tak skvěle oslavila své půlkulaté narozeniny znamenající přechod do veteránů. Druhá doběhla Jindra Hlavová (ZBM), která měla na vítězku ztrátu 20 sekund, třetí místo obsadila do poloviny trati vedoucí Magdaléna Tužilová (ZBM, která ztratila na první místo 43 sekund, čtvrtá (další závodnice ZBM Lenka Poklopová) měla ztrátu 56 sekund, 5. Čepová (PHK), 6. Hrušková (ZBM).

Závod mužů měl suveréna Pavla Kubáta (PHK). Ten šel od počátku velmi dobře, do vedení se dostal na 6. kontrole a celou řadou vítězných mezičasů svůj náskok neustále zvyšoval až na konečných pět a půl minuty, které měl na druhého Martina Poklopa (SSU), na třetí místě skončil Tomáš Kubelka (LPU), který měl ještě o 3 minuty ztrátu větší a jen o 4 sekundy porazil čtvrtého Marka Mináře (ASU), 5. Semík (KAM), 6. Kamenický (LPU).

V mladších dorostenkách deklasovala své soupeřky Šárka Rückerová (HOR), o 5:45 min. za ní zaostala druhá Eliška Hojná (SJH), ještě o minutu větší ztrátu měla třetí Nikola Thýnová (SHK). Ve starších dorostenkách to byl těsný souboj dvou Terez, po celou trať vedla Čechová (SJI), stahující Janošíková (UOL) za ní zaostala jen 6 sekund, třetí Barbora Vyhnálková měla odstup přes 6 minut. V juniorkách vyhrála liberecká Anna Štičková, 80 sekund za ní zaostala druhá Gabriela Hiršová (ZBM) a 90 sekund třetí Tereza Nováková (DKP). V H16A byl nejrychlejší Michal Bořánek (STE), druhý Petr Čech (SJI) měl ztrátu 1:30 min. a porazil třetího Víta Mareše (BOR) o 3 sekundy. V H18 si pro vítězství doběhl Daniel Vandas (PHK), který jen těsně o 17 sekund porazil druhého Jana Bendáka (také PHK), dvě sekundy zpět zůstal třetí Vojtěch Sýkora. V juniorech si pro první místo doběhl výborným závěrem Matouš Fürst (LLI), 11 sekund zpět zůstal Vojtěch Kettner (KAM), třetí Jan Čech (SJI) už měl ztrátu přes 3 minuty.

Nedělní krátkou trať pořádá Lokomotiva Trutnov (za pomoci OK Slávie Hradec Králové), tratě staví Jan Petržela.<br>