Klasika v Lukovečku: Nykodým a Kabáthová

7.9.2019 Petr Klimpl

Sportovní klub orientačního běhu Zlín připravil na sobotu závod na klasické trati Manufaktura Českého poháru, INOV-8 CUP - žebříčku A a žebříčku B-Morava (a také závody WRE a slovenský žebříček).

Závod měl centrum na louce na severním okraji obce Lukoveček. Běželo se za deštivého počasí v lesním komplexu Hostýnských vrchů mezi obcemi Lukoveček, Přílepy, Rusava, Vlčková, Lukov a Fryšták) v okolí Lukovečku na Zlínsku. Tratě vedly ve smíšeném lese, kde byl středně až více kopcovitý reliéf, většinou tam byla dobrá viditelnost, průchodnost byla rozmanitá -  od čistého rychlého bukového vzrostlého lesa až po pomalé hustníkové plochy. V terénu byly velké rýhy, místy i jemnější morfologické oblasti, místy pak svahové sesuvy, prameniště, skalky i kamenná pole. Mapu připravili Bohumil Háj, Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů. Startovalo přes tisíc závodníků. Tratě postavil Evžen Pekárek na mapě Pod Ondřejovskem, byly velmi rychlé, i když byly dost kopcovité, běželo se v dost čistím lese.

V ženách byl závod velmi vyrovnaný. Ve vedení se střídaly Eva Kabáthová (ZBM), Denisa Kosová (PHK) a Vendula Horčičková (LCE). Na 12. kontrole se ujala vedení brněnská závodnice a už před sebe nikoho nepustila, po vyrovnaném výkonu vyhrála s manimálním dvousekundovým náskokem před Kosovou, třetí Horčičková byla ještě o 6 sekund pomalejší. Čtvrtá Zdenka Kozáková (TBM) měla ztrátu už skoro tři minuty (5. Magdaléna Klusáčková, ZBM, 6. Barbora Vyhnálková (RIC).

10. Perůtková Jindra         ZBM8989 E SK Žabovřesky Brno       74:17   + 7:52

V mužích si pro vítězství doběhl Miloš Nykodým (ZBM), který vedl od první kontroly až do cíle, měl na více jak polovině postupů nejlepší mezičasy a v cíli byl první s náskokem 2:27 min. před druhým Tomáčem Kubelkou (LPU), který běžel velmi vyrovnaně (až na minutovou chybu na 13. kontrole). Třetí místo obsadil Marek Minář (ZBM), který za vítězem zaostal o 3:16 min., čtvrtý skončil Vojtěch Král (SSU), který byl o 5 sekund pomalejší než třetí Minář (5. Daniel Hájek, ZBM, 6. Osvald Kozák, TBM).

M21E 14.60 km, 705 m, 23 kontrol
  1. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno       87:54
  2. Kubelka Tomáš            LPU9307 E OK Lokomotiva Pardubice  90:21   + 2:27
  3. Minář Marek              ZBM9444 E SK Žabovřesky Brno       91:09   + 3:15
 10. Vandas Daniel            PHK9805 E OK 99 Hradec Králové    100:06   + 12:12

V juniorských kategoriích a v kategoriích staršího dorostu se bojovalo o nominaci na Evropský juniorský pohár (konec září ve Francii), takže boje byly velmi zajímavé. V juniorkách vyhrála největší favoritka Tereza Janošíková (SSU), tři apůl minuty za ní zaostala druhá Barbora Chaloupská (PHK), další tři minuty zpět zůstala Markéta Firešová (ZBM). V juniorech neběžel Tomáš Křivda (pořádal béčka v Chocni), pro těsné vítězství si doběhl Jonáš Fencl (LPU), který o 16 sekund porazil druhého Víta Horčičku (TBM), třetí Ota Škvor (KAM) měl ztrátu přes tři minuty. V D18 překvapila vítězstvím (byť těsným) Magdalena Škáchová (DKP), která o sedm sekund porazila Michelu Dittrichovou (SKM), 35 sekund za vítězkou zaostala třetí Adéla Vandasová (PHK). V H18 vyhrál favorizovaný Jan Gajda (KAM), 63 sekund za ním skončil na druhém místě Ondřej Metelka (PHK), se ztrátou dvě a půl minuty byl třetí Slovák Medard Féder (LCE). V D16 byla nejlepší Anna Karlová (JIL), druhá Markéta Mulíčková (ABM) na ni ztratila necelou minutu, třetí byla žákyně Lea Martnanová (VLI), která měla ztrátu už skoro pět minut. V H16 jasně vyhrál Martin Šimša (PGP), skoro dvě minuty za ním byl druhý Adam Valík (AOP), třetí místo obsadil Martin Gajda (KAM).

Zajímavé boje byly i v kategoriích žebříčku B-Morava.

V neděli se ve stejném prostoru běží krátká trať, kterou postavil Roman Zbranek.

Webové stránky víkendových závodů jsou zde.