Klasika SP ve Švýcarsku: 9. Nykodým

15.10.2016 Petr Klimpl

Závěrečná série Světového poháru ve Švýcarsku pokračovala závodem na klasické trati. Vyhráli domácí Judith Wyder a Matthias Kyburz (foto), z našich si nejlépe vedl Miloš Nykodým, který skončil na 9. místě.

Klasika se běžela v Neue Kantonsschule Aarau. Klasický evropský terén plný cest a podrostu. Zajímavostí byl start po dvojicích, každý si vybíhal na svůj okruh.

V ženách vyhrála s přehledem domácí Judith Wyder, která vedla po celou trať a v cíli měla více než dvouminutový náskok před svou krajankou Sabine Hauswirth, na třetím místě doběhla letošní mistryně světa Tove Alexandersson (SWE), následovaly Ruska Svetlana Mironova, Švýcarka Julia Gross a Dánka Maja Alm. Z našich skončila nejlépe Jana Knapová, závod rozběhla dobře, pohybovala se kolem 15. příčky, v závěru však ztratila a bylo z toho 21. místo se ztrátou 15:55 min.  ("<i>S dnešním výkonem ani umístěním bohužel nemůžu být úplně spokojená, protože jsem na trati párkrát chybovala a větší chyby v motýlku v závěru trati mě stály cenné minuty a šest míst pořadí."</i>). Barbora Hrušková skončila na 28. příčce, běžela vyrovnaně, v cíli měla odstup za vítězkou 17:22 min. Nováček na světové scéně Magdaléna ztratila něco nad 22 minut a to znamenalo 40. místo.

40. Magdalena Tužilová     Czech Republic      1:35:19

V mužích si pro vítězství doběhl vedoucí muž letošního Světového poháru Matthias Kyburz, který vedl po celou trať a druhého v cíli v závěru hodně stahujícího mistra světa Olava Lundanese (NOR) porazil o 21 sekund, třetí byl další Nor Carl Godager Kaas (+2:02), následovali další Nor Magne Daehli, Švéd Jonas Leandersoon a na podzim výborně běhající Rakušan Gernot Kerchbaumer. Výborně a velmi vyrovnaně běžel letošní mistr ČR na klasice Miloš Nykodým, nakonec z toho bylo 9. místo s odstupem 5:08 min. ("Bezchybný výkon by mi na TOP 6 stačil, ale i tak jsem moc spokojený. Poprvé v TOP 10. Super! A na mém oblíbeném longu. Ostružiny byly všude, i v bílém lese, tam byly ale nízké takže vlasně parkáč. A kluci běželi prostě parádně. Myslím, že jsme s Ňufem a Pájou předvedli slušnej standard.") . Jan Petržela obsadila 12. příčku, v úvodu trochu ztrácel v dohledávkách, pak běžel dobře a skončil na 12. místě (+5:33), hned za ním doběhl v závěru se zlepšující Pavel Kubát (+5:59), další naše dvojice: 36. Semík (+12:56), 46. Hubáček (+16:47).