Klasika na MSJ ve Finsku - Janošíková sedmá

14.7.2017 Petr Klimpl

Mistrovství světa juniorů v orientačním běhu ve Finsku mělo v pátek na pořadu klasickou trať. Opět výborně běžela Tereza Janošíková, která obsadila sedmé místo.

Po dnu volna se v pátek běžela klasická trať v Särkänper. Kopcovitý terén, spousta terénních detailů (kameny, kupky, prohlubně, údolíčka), les místy obtížně průběžný. Tratě s řadou voleb, buď lesem nebo dlouhé obíhačky. Vše důkladně prověřilo běžecké a orientační schopnosti juniorských závodníků. V časově hodně dlouhém závodě (junioři startovali skoro 6 hodin) se prosadili skutečně ti nejlepší.

V juniorkách to byla opět Švýcarka Simona Aebersold, která si po suverénním výkonu doběhla pro svou třetí zlatou z tohoto šampionátu. Druhou Veeru Klemettinen (FIN) porazila o více než tři minuty, třetí další Švýcarka Sofie Bachmann měla ztrátu skoro sedm minut (4. Linnea Golsater, SWE, 5. Marie Olaussen, NOR, 6. Victoria Haestad Bjornstad, NOR). Na výborné sedmé příčce skončila Tereza Janošíková, která po pomalejším začátku, kdy udělala na několika kontrolách malé kličky, běžela závěr výborně a v cíli měla na vítězku ztrátu 8:22 min. (a na bronz necelé dvě minuty). Velmi pěkný je i výsledek Barbory Chaloupské, která běžela vyrovnaně po celou trať a v cíli ji patřilo 16. místo (+10:34). Velmi solidní výkon podala i Klára Novotná - 24. místo se ztrátou 12:41 min. Barbora Vyhnálková obsadila 35. místo, když na vítězku měla ztrátu přes 15 minut. Anna Kopecká obsadila 63. a Tereza Čechová 72. místo.

72 CZE Tereza Čechová           1:19:53 +23:50

Také v juniorech skončilo zlato potřetí ve stejných rukách - třetí mistrovský titul získal Fin Olli Ojanaho. V úvodu trochu ztrácel, ale pak běžel skvěle a v cíli byl první s náskokem 43 sekund před v úvodu vedoucím Švédem Simonem Imarkem, dalších 13 sekund zpět zůstal na třetím místě další Švéd Simon Hector (4. Aleksi Sorsa, FIN, 5. Audun Heimdal, NOR, 6. Mathieu Perrin, FRA). Naši junioři běželi opět vyrovnaně, ale na rozdíl od předcházejících závodů se nikdo z nich nedostal do nejlepší dvacítky. Nejlepší z nich byl Vojtěch Sýkora, který obsadil 22. místo se ztrátou devíti minut na vítězného Fina, když dost ztratil v úvodu, pak se stále zlepšovat. Ve třetí desítce na 29. místě skončil po vyrovnaném výkonu Daniel Vandas (+11:26), dvojice Jan Bendák (+12:29) a Tomáš Křivda (+12:31) obsadila 33. a 34. místo, Otakar Hirš byl 48. a Libor Černocký 64.

64 CZE Libor Černocký            1:23:00 +17:49

Na stejném místě jako se běžela klasická trať, skončí v sobotu šampionát štafetami.