Klasika na MS ve Skotsku

7.8.2015 Petr Klimpl

Závodem na klasické trati skončilo MS v orientačním běhu ve Skotsku. Jan ŠEdivý skončil na 15. místě, Dana Šafka Brožková (foto) byla 22.

Posledním závodem světového šampionátu byl závod na klasické trati, který se běží v přírodní rezervaci Glen Affric.  Byla to nádherná klasika! Národní park skýtá pravou divočinu - kopce, rozmanité porosty (směs borovic, bříz a dubů), těžká podložka, různé terénní tvary, skály, kameny, bažiny, jezera, žádné cesty. A pěkné tratě s řadou voleb postupů. Závodníci se na trati určitě nenudili. A oddělili se ti, kteří mají natrénováno, mezi nimi to bylo těsné, ti ostatní dost ztráceli. Přes tříminutový interval a motýlek na trati mužů se v závěru tvořily vláčky dobíhajících závodníků.  směs borovic, bříz a dubů, příkré svahy, komplexní kontury detailu, a jen málo cest (typická skotská divočina). Ženy mělyí trať dlouhou 9.7 km (převýšení 440 m a 19 kontrol), na muže čekalo 15.5 km/660 m převýšení a 32 kontrol. Ve startovní listině bylo 74 mužů a 70 žen, startovní interval v obou kategoriích byly 3 minuty.

Zlato pro Bobach, naše trio ve třetí desítce

Dana Šafka Brožková startovala z těch lepších závodnic jako první. Celou trať absolvovala sama, na většině mezičasů vedla a v cíli měla velký náskok. Za půl hodiny doběhla i Vendula Horčičková, zařadila se s dvouminutovou ztrátou za Danu na druhé místo. Krásný pohled na výsledkovou listinu ale bohužel dlouho nevydržel, před naše závodnice se dostalo více než dvacet soupeřek. O medailích se rozhodovalo mezi v závěru startujícími závodnicemi. Závodem suverénně prošla Dánka Ida Bobach, do vedení se dostala na prvním dlouhém úseku, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli měla před dalšími náskok skoro tři minuty = další zlato pro ženy Dánska. Stříbro vybojovala rychlým závěrem Norka Mari Fasting, která měla za vítězkou odstup 2:44 min. Dvacet sekund za ní doběhla obhájkyně titulu Ruska Svetlana Mironova, která se po drobných chybách v úvodu závodu dokázala vrátit do bojů o medaile. Na čtvrtém místě, tedy bez medaile, zůstala Švédka Tove Alexandersson, která po zranění měla na klasice jedinou možnost bojovat na tomto šampionátu o medaili. Začala výborně, ve střední části však chybovala a bylo z toho 4. místo 7 sekund za bronzem. Na pátém místě skončila Ruska Natalia Vinogradova, šestá byla domácí Catherine Taylor. Danu Šafka Brožkovou najdeme ve výsledcích na 22. místě se ztrátou 12:53 min., Eva Juřeníková (+13:47) a Vendula Horčičková (+14:50) obsadily 25. a 26. příčku = všechny tři ženy ve třetí desítce.

Naše závodnice v cíli:

Dana Šafka Brožková: Běhala jsem hodně po bažinách, což nebylo úplně dobrý. Dost se to v nich bořilo. Na jedničku jsem šla opravdu pomalu, v klidu, protože jsem si říkala, že to bude opravdu náročný. Ale ono nebylo. Bylo tam docela dobře vidět. I v tom lese byla nádherná viditelnost. Bylo to hlavně o tom běžet rovně a moc neuhýbat. Se svým výkonem moc spokojená nejsem. Nějak se mi nedařilo se rozběhnout. Tak nějak mi tam chyběl někdo silnější, abych se rozběhla.
Vendula Horčičková: Bylo to přesně takový, jaký jsem čekala - fyzicky hodně náročný, hlavně na začátku. Pak bylo příjemný, že se les hodně změnil a začalo to být víc běžecký. Člověk si nikdy neodpočal ani mentálně, protože musel být neustále v mapě, aby se neztratil. Bylo to těžký, bylo to krásný, bylo to super. Myslím si, že jsem to zvládla se ctí. Žádnou kontrolu jsem vyloženě nedohledávala. Začala jsem trochu pomaleji, abych byla v klidu. Celkově jsem velmi spokojená. Jen na jednu kontrolu jsem trošku zaváhala, ale jinak super. Fyzicky jsem se cítila dobře. Říkala jsem si, že težké to mají všichni. Snažila jsem se o tom moc nepřemýšlet a prostě běžet.
Eva Juřeníková: Mělo by mi to jít, ale moc mi to dnes netáhlo. Nevím, jestli jsem zvolila správně dlouhý postup. Ke konci jsem se dvakrát zamotala do takových polomů a asi jsem tam docela dost ztratila. Nevěřila jsem si, přestože by mi to mělo jít dobře, protože bydlím v Norsku. Bylo to podle mě hodně jiné než v roce 1999, kdy jsem tady běžela svoje první mistrovství. Myslím si, že ta dnešní klasika byla ve srovnání s rokem 1999 mnohem zajímavější. Měla jsem to pod kontrolou, ale bohužel to nemá šťávu. Navíc tam ještě bylo takové to váhání a menší, takže asi nejsem moc spokojená. Myslela jsem, že se za poslední měsíc dostanu do lepší formy, ale už teď jsem deset minut za první, což je velká kláda.

Gueorgiou obhájil, Šedivý patnáctý

Závod mužů dopadl stejně jako v loňském roce, pořadí bylo stejné Gueorgiou, D. Hubmann a Lundanes. Na trati to bylo velmi vyrovnané, nakonec o zlatu Thierry Gueorgiou (FRA) rozhodla malá chyba Daniela Hubmanna v části před seběhem do arény. Rozdíl mezi těmito giganty světového OB činil v cíli pouze 25 sekund (Thierry se jako jediný dostal pod 100 minut). Olav Lundanes (NOR) měl ztrátu na vítězného Francouze 57 sekund. Na čtvrtém místě zůstal Frederic Tranchand (FRA), další dvě místa obsadili Švýcaři Fabian Hertner a Matthias Kyburz. Jan Šedivý běžel vyrovnaně, ale ve střední části udělal chybu, kde ho o tři minuty doběhl Ukrajinec Glibov, závěr absolvoval s ním a bylo z toho konečné 15. místo se ztrátou 8:59 min. za vítězem. Pavel Kubát chyboval hned na počátku (4. kontrola), hned na prvním mezičase ztrácel přes 10 minut, pak běžel vyrovnaně, ale na lepší než 39. místo s odstupem 23 minut to nestačilo. Jan Procházka běžel v úvodu dobře, porážel na mezičasech Šedivého, pak proti němu ztrácel, v cíli měl zhruba o 4 minuty horší čas než jeho reprezentační kolega, ale vyčtení čipu znamenalo diskvalifikaci (v čipu neměl kontrolu na občerstvovačce v motýlku, on je přesvědčen, že ji razil).

Ohlasy v cíli:

Pavel Kubát: Bylo to hodně špatný. Asi jsem moc chtěl. Přijel jsem jenom na jeden závod, šel jsem do toho po hlavě a hnedka na čtvrtou kontrolu jsem si to nepohlídal, ztratil jsem tam hodně minut a bylo po závodě. Hrozně těžko jsem se do toho zpátky dostával, ale řekl jsem si, že to musím dokončit. Nepřijel jsem sem jenom proto, abych doběhl na čtvrtou kontrolu. Byl to nádhernej závod. Bylo to těžký jak pod nohama, tak i mapově. Postupy byly zajímají, orientačně to bylo velmi krásný, ale já jsem to nezvládl.
Jan Procházka: Bylo to těžký, opravdu těžký. Těžká podložka pod nohama. Od startu se běželo v tom otevřeným vřesu nahoře. Nebylo to tam technicky a mapově až tak náročný. Na druhou stranu jsem se fyzicky cítil dost špatně, i když jsem neběžel tak pomalu, ale tady na závěr, když jsme se dostali do lesa, mi fyzicky už trošku došlo. Ztrácel jsem, tak nějak jsem se motal, nebylo to ideální. V motýlku jsem udělal tak minutu, minutu a půl chybu, ale jinak jsem šel docela čistej závod, takže musím být spokojenej.
Šéďa: Několikrát jsem zaváhal. Byly to takový minutový chyby. Byl tam takovej polotevřenej terén, nemohl jsem si najít nějakej výraznej bod, od kterýho bych to mohl dohledat. Dnešní výsledek asi žádná sláva nebude, ale jinak jsem celkově spokojenej. Dvě místa do desítky, ve štafetách vysokej standard a middle, ať už to bylo jakkoliv, bylo to desítky, což je krásný. Byl to úspěšnej šampionát.