Klasika Českého poháru v Radvanci

9.9.2018 Petr Klimpl

Nedělním závodem na klasické trati v Radvanci pokračoval Manufaktura Český pohár. Pro jasná vítězství se doběhli Jana Knapová a Miloš Nykodým.

Centrum závodu bylo stejně jako při sobotní krátké trati na pěkné louce na konci obce Radvanec u Nového Boru. Tratě klasiky postavil Petr Karvánek. Za krásného slunečného a teplého počasí tratě důkladně prověřily především fyzickou, ale i orientační formu jednotlivých závodníků.

V ženách vedla od první kontroly Jana Knapová (LPU), vyhrála celou řadu dalších postupů, na kterých zvyšovala svůj náskok a nakonec suverénně vyhrála. Na druhém místě skončila Denisa Kosová (PHK) se ztrátou 3:49 min., třetím místem překvapila Barbora Šiková (LPM), která měla ztrátu pět a půl minuty (4. Anna Štičková, 5. Vendula Horčičková, 6. Adéla Indráková).

10. Šiková Karolína          LPM9651 E OK Lokomotiva Plzeň      79:21   + 11:55

Obdobně suverénně jako Knapová v ženách vyhrál v mužské elitě Miloš Nykodým (ZBM), který se jako jediný dostal pod 100 minut; do vedení se dostal na 4. kontrole a postupně svůj náskok zvyšoval, své nejbližší soupeře porazil o více než 6 minut. Velmi zajímavý byl souboj o druhé místo, dlouho se na něm pohyboval Jan Šedivý, v závěru ale ztratil (i na doběhu) a dostali se před něj Pavel Kubát (PHK) a Tomáš Kubelka (LPU), Kubát na vítězného Nykodým ztratil 6:18 min., Kubelka o 18 sekund více, Šedivý ještě o 3 sekundy více (5. Jiří Valeš, 6. Martin Poklop).

10. Procházka David          LPU9113 R OK Lokomotiva Pardubice 110:09   + 14:59

V juniorkách (nestartovala největší favoritka Janošíková nestartovala) si pro vítězství doběhla Barbora Chaloupská (PHK), 98 sekund za ní skončila Barbora Vyhnálková (RIC), třetí Tereza Čechová (KAM) měla ztrátu 2:07 min. V H20 zopakoval své sobotní vítězství Vojtěch Sýkora (LCE), který se do vedení dostal až v závěru, první půlku vedl Jonáš Fencl (LPU), pak byl dlouho v čele Tomáš Křivda (CHC), který ale v závěru hodně chyboval a propadl se na třetí místo, kde měl stejný čas jako Otakar Hirš (ZBM), oba na vítěze ztratili 1:46 min., druhý nakonec skončil vyrovnaně běžící Jan Bendák (PHK, +1:28 min.). V D18 si zopakovala své sobotní vítězství Jana Peterová (LPU), která měla v cíli náskok před druhou Kateřinou Grycovou (TBM) necelé dvě minuty, třetí Nikola Thýnová (SHK) měla odstup za vítězkou 2:22 min. V H18 potvrdil roli favorita Martin Roudný (LPU), který s přehledem vyhrál o tři a půl minuty před Michalem Bořánkem (SSU), o třetí místo se stejným časem podělili Jan Rusin (LPU) a Jan Gajda (KAM), jejich ztráta na vítěze byla 4.15 min. V D16 si pro vítězství doběhla Adéla Vandasová (PHK), která se časem 40:00 přesně strefila do směrného času své kategorie, druhé místo obsadila se ztrátou 56 sekund Petra Holečková (SHK), stejně jako v sobotu byla třetí Kateřina Blažková (SJH, +1:02 min.). Ve velmi vyrovnaném závodě v H16 si pro vítězství doběhl Martin Šimša (PGP), 13 sekund zpět zůstal druhý Lukáš Richtr (VPM), dalších 10 sekund ztratil na třetím místě Šimon Mareček (OSN).

Po oba dny se tvrdě bojovalo o body do béčkového žebříčku v žákovských, dorosteneckých i veteránských kategoriích.