Kam o víkendu na o-závody

22.5.2019 Petr Klimpl

Kam o víkendu na o-závody

O víkendu je několik oblastních závodů v orientačním běhu.

Sobota

  • Mistrovství Středočeské a Pražské oblasti na klasické trati pořádá OB Říčany v Mnichovicích (louka u Myšlínského zámečku). Tisícovku závodníků čeká mapa Vlčí halíř (hlavní kartograf Libor Pecháček). Stavitel tratí Daniel Vláčil má k dispozici zvlněný terén se smíšeným lesem a loukami, kde jsou četné porostové detaily, ve východní části prostoru s vyšším výskytem podrostu, nové výsadby a zbytků po těžbě dřeva.
  • Tři stovky přihlášených závodníků čeká Mistrovství Západočeské oblasti na krátké trati, které připravuje Kometa Kralovice. Shromaždiště je na louce východně od obce Hluboká. Připraveny jsou tratě na mapě Kozičkův mlýn, poběží se v terénu, kde jsou zařízlá, hluboká údolí k řece Střele a jejím přítokům - skalky, kameny, kamenná pole, různorodá podložka. Jinak ale hustá síť komunikací, mnoho prostorových objektů. Spíše jehličnatý les v přírodní rezervaci Střela. Stavitelem tratí je Martin Hanák.
  • Pořadatelé z OK Jilemnice připravili dva sprinty Východočeského poháru, na které je přihlášeno osm stovek závodníků. Dopoledne se poběží v Jilemnici – Kuvajtu, kde závodníky čeká mírně zvlněný les s hustou sítí cest, tratě postavil Martin Vik. Odpoledne se závodníci přesunou do Vysokého nad Jizerou, kde je centrum v areálu Ústavu CHiRu. Stavitelka tratí Vendula Viková postavila tratě v horském městečku, kde je nepravidelná hustá uliční síť a parky.
  • Mistrovství Oblasti Vysočina na krátké trati pořádá oddíl orientačního běhu Třebíč. Centrem je Kulturní a sportovní areál v obci Stropešín. Čtyři sta závodníků čeká mapa Čalonice (hlavní kartograf Matěj Klusáček). Stavitel tratí Roman Věžník postavil tratě v terénu, kde je kombinace listnatých a jehličnatých lesů, střední hustota cest, v severní části pak prudký svah k přehradě místy se skalními útvary.
  • Závod krajského žebříčku Moravskoslezského kraje ve sprintu pořádá SKOB Frýdek-Místek, závod má centrum na koupališti Ricco Příbor. Mapu Příbor připravil Tomáš Vavřík, poběží se historické části města, ale i v nové a starší zástavbě, tratě postavil Martin Svoboda, poběží dvě stovky závodníků.
  • Hanácký žebříček pokračuje krátkou tratí, kterou pořádá OOB TJ Zlaté Hory v Horním údolí. Stavitel tratí Tomáš Novotný měl k dispozici mapu Zámecký pahorek (autoři Petr Mareček a Martin Kratochvíl), skoro čtyři stovky závodníků poběží ve svažitém horském lese s těžkou podložkou, kde jsou ojedinělé terénní detaily a skalky. Les byl donedávna porostově pestrý (střídání čistého lesa s hustníkovými pasážemi), momentálně poměrně rychle postupuje těžba dřeva, přibývá otevřených pasáží.
  • Pátý závod Jihomoravské ligy (klasická trať) proběhne v Brně – Kohoutovicích (Základní škola Pavlovská) za pořadatelství Lokomotivy–Ingstav Brno. Skoro čtyři stovky závodníků čeká převážně listnatý příměstský les, který je kopcovitý, s rozdílnou průběžností a vyšší hustotou cest. Stavitelka tratí Iva Jánská připravila tratě na mapě Koniklecová.

Neděle

  • Druhý víkendový závod pořádá Kometa Kralovice, tentokráte žebříčkový závod na klasické trati. Stavitel tratí Ondřej Pova měl k dispozici mapu Kuchyňka v terénu, kde jsou zařízlá, hluboká údolí k řece Střele a jejím přítokům - skalky, kameny, kamenná pole, různorodá podložka; jinak ale hustá síť komunikací, mnoho prostorových objektů; spíše jehličnatý les v přírodní rezervaci Střela. Centrum je stejně jako v sobotu na louce východně od obce Hluboká, poběží tři stovky závodníků.
  • V Ještědské oblasti proběhne žebříčková krátká trať, kterou pořádají společně TJ Stadion Nový Bor a KOB Kamenický Šenov. Centrem je Nový Bor – Volnočasový (cyklistický) areál, připravena je mapa Vyhlídka (autor Jaroslav Lamač, revize Petr Karvánek). 650 závodníků poběží v dobře průběžném lese se sítí cest a průseků, kde jsou místy nově vzniklé polomy po březnové vichřici, tratě připravil Petr Karvánek.

Podrobnosti o všech víkendových závodech najdete IS ORIS.


« zpět