Juniorský úvod v jižních Čechách

21.11.2017 Pavel Košárek

Juniorský úvod v jižních Čechách

Nová reprezentační sezóna juniorů byla soustředěním na jihu Čech v Novohradských horách.

 

Juniory přivítal nově zrekonstruovaný objekt zvonice a staré německé školy v Hojné Vodě, odkud to měli na všechny tréninky buď kousek nebo kousíček. Předpověď počasí se nespletla, a tak si museli zvyknout na teploty jen lehce nad nulou a vylovit ze svých tašek čepice a rukavice.

V pátek dopoledne vybíhaly dvojice na kratší horský OB nazvaný 3 Novohradské vrcholy, které se právě během něj zdolávaly (Vysoká, Kraví hora a Kuní Hora). Kontroly sbírali jak kluci, tak holky stejné. Jen časový limit se lišil, pro kluky byl 120 minut a pro holky pouze 90. Dojmy z tréninku dodává Tom Křivda: "Na první trénink si pro nás kauči připravili skorelauf na turistické mapě ve dvojicích. Já měl tu čest tento trénink absolvovat s Víťou Horčičkou. Pohodový tempíčko, kopce, skály, sníh a zase kopce. Zkušeně jsme skončili poslední, když nás zařízly i týmy holek. Co už no…"
mapa + hodnocení

Odpoledne jel juniorský tým relaxovat do termálních lázní v Gmündu, kde to každý pojal po svém. Plavání, tobogán nebo kohoutí zápasy, ze kterých většinu po zbytek kempu provázela značně nepříjemná bolest krku a zad, některé i bolesti břicha :-).

Páteční večerní informatorium navazovalo na to čtvrteční a závodníci se postupně dozvěděli něco k fungování týmu, plánu akcí, tréninkovým deníkům, připomenuli jsme si důležité body ze smlouvy reprezentanta a pak se věnovali konkrétním informacím k následujícímu JMS včetně tréninku a zdůraznili si novinky v mapovém klíči ISOM 2017.

V sobotu toho měli na programu mnohem víc, přičemž největší výzvu představovala dopolední zkrácená klasika Petra Losmana (v tomto případě ovšem myšleno tak, že se zkracovala původní varianta tréninku :-)). Terén loňského MČR na krátké trati potvrdil svoji náročnost a osvědčil by se i pro klasiku. Doporučené tempo tréninku nebylo, a to i vzhledem k začátku tréninkového období, závodní. Trať se měla trpělivě oběhnout a závodníci se měli věnovat především optimální volbě postupu (traverz v kamenitém povrchu vs obíhačka spodem/horem po cestě) a preciznosti v dohledávce, když se chybovalo hlavně ve skalních pasážích.
GPS tracking klasika
mezičasy klasika

Po obědě se přímo ze dveří vybíhalo na kratší trať na "bílém papíře" zaměřenou na traverzy a azimuty. Se setměním pak přišlo na řadu posilování, nejdříve spontánně vzniklý kruhový trénink v klučičí režii a pak ukázka několika cviků s posilovací gumou thera band, které mají podpořit činnost hlubokého stabilizačního systému a jsou vhodné k posílení zádových svalů.
GPS tracking traverzy + azimuty

Večer pak bylo třeba dopolední klasiku řádně zanalyzovat a pak následovala zábava za hudebního doprovodu Víti Horčičky a Jáchyma Kavalíra.

Soustředění bylo zakončeno kratším nedělním "downhill" middlem přímo na svazích Kraví hory. Po oražení poslední kontroly pak závodníci absolvovali kratičký kros (1,6 km) a mohli tak získat představu o tom, jakou rychlost vyvinou při OB v porovnání s během po vyznačené trase (byť v terénu) a také viděli, jak velkou časovou ztrátu znamenají jednotlivé chyby.
GPS tracking middle + kros
mezičasy middle + kros

Cíl úvodního soustředění byl splněn. Juniorský tým zvládl celý program, přivítal mezi sebou několik nových závodníků, poběhal v náročných až extrémních terénech a všichni získali motivaci k dalšímu kvalitnímu tréninku.

Další akce čeká juniory v novém roce v lednu ve Vracově, kde se budou pozvaní už i se sledovaní závodníci.


« zpět