Junioři poprvé v Dánsku

8.4.2019 Petr Klimpl

Junioři poprvé v Dánsku

Juniorská reprezentace OB byla na přelomu března a dubna na prvním soustředění v Dánsku, které bude hostit letošní MSJ.

Juniorská reprezentace nejdříve vyrazila na závody Danish Spring. Ty se konaly u vesnice Tisvilde na severním pobřeží ostrova Sjaelland a jsou v podstatě pokračovatelem dřívějšího Spring Cupu, kam se především na přelomu tisíciletí sjížděla výborná konkurence.

Ta se dostavila i letos a to i v juniorských kategoriích, a tak měli naši závodníci výbornou příležitost se z kraje sezóny porovnat s těmi nejlepšími na vcelku neutrální půdě a získali tak impulsy pro další trénink.

Závodní terén se vyznačoval specifickou vegetací, vrstevnicovými detaily v určitých pasážích, terénním zlomem, který se na middlu několikrát překonával a hustou sítí cest. Velký odpor navíc kladly vyvrácené stromy a množství polámaných větví. Uspět tedy mohl fyzicky výborně připravený závodník, který ale používal po celou dobu závodu aktivně buzolu, protože vychýlení ze směru se v tomto terénu bez dalších záchytných bodů hůř napravuje a vede pak k chybám v dohledávce.

Zatímco na middlu jsme na stupně vítězů ještě nevystoupali (Tom Křivda s Bárou Chaloupskou shodně 4., Terka Janošíková 7.), tak na klasice se blýskly výbornými výkony Terka Janošíková s Bárou Chaloupskou, což znamenalo 1. a 2. místo. Na závěr první desítky se umístila jedna z nejmladších členek výpravy Míša Dittrichová. Nejlepší kluci vytvořili pardubický trojblok na 12., 13. a 16. místě (M. Roudný, J. Rusin a J. Fencl).
web závodů s výsledky
tracking middle
tracking klasika


V neděli po závodech následoval čtyřhodinový přesun do Silkeborgu, do dějiště JMS a oblasti, kterou Dánové označují za místní Lake District.

Naštěstí se vůbec nedostavilo aprílové počasí, a tak byla po celou dobu modrá obloha, což ještě více umocnilo výbornou viditelnost v lese. Tréninkové prostory obecně nevykazovaly výrazné odlišnosti od některých našich terénů. Náročnější se jeví různorodá podložka (borůvčí, listí, ostružiní, měkký povrch) a z orientačního hlediska můžou dělat potíže vrstevnicově zvlněné pasáže a hustý listnatý les, který ale v tomto ročním období ještě nebyl olistěný.

Tak jako na Danish Spring i zde bude hodně rozhodovat fyzická připravenost (síla a výbušnost v kopcích, rychlost na cestách), což potvrzují nedávno zveřejněné parametry tratí na MSJ např. klasika junioři 9,9 km/610 m a juniorky 6,7 km/410 m.

Během třech dnů zvládli junioři 4 lesní mapové tréninky a 2 atraktivní sprinty v Aarhusu připravené přímo pořadateli. Oživením tréninkové části soustředění byla účast nejlepších juniorů z Finska, Německa a Rakouska.

Pondělí 1. 4. dopoledne - kombotech:
cíl: poznat terén, vyzkoušet různé mapové techniky a dodržet je.
tempo: volné
tracking

Pondělí 1. 4. odpoledne - mapové okruhy (1,3 - 1,9 km):
holky 3x, kluci 4x
cíl: pochopit na jednotlivých úsecích úskalí terénu a v každém dalším okruhu si zkusit zvolit nejvíce vyhovující taktiku, zaměřit se na postupy přímo vs. traverz, obíhačka; dohledávky – zespodu, shora, ze strany.
tempo: stupňované až do závodního
mezičasy
okruh A
okruh B
okruh C
okruh D

Úterý 2. 4. dopoledne - middle:
D20 4,6 km/180 m, H20 5,8 km/215 m
cíl: běžet takticky, i když je to middle, vnímat volby postupů, zaměřit se na dohledávky.
tempo: střední
mezičasy
tracking

Úterý 2. 4. odpoledne - hromadný start:
D20 5,3 km/115 m, H20 6,7 km/165 m
cíl: kontaktní trénink, snažit se držet čelo, ale stále mít mapu pod kontrolou. Trať byla nafarstovaná tzn. že závodníci neběželi stejnou trať.
tempo: závodní
výsledky
tracking

Středa 3. 4. pozdní dopoledne - sprinty:
trať č. 1:
D20 2,3 km, H20 2,4 km
cíl: přivyknout měřítku, oprášit sprintovou techniku, plynulost, rychle se rozhodovat.
tempo: volné-střední
tracking D
tracking H
trať č. 2:
D20 2,5 km, H20 3 km
cíl: plně se koncentrovat, důsledně číst mapové značky, přemýšlet nad volbami postupů a soustředit se na pořadí kontrol.
tempo: závodní
tracking D
tracking H
analýza postupů trať č. 2
mezičasy obě tratě

První výjezd do Dánska splnil svůj účel, junioři poznali terény, které je čekají při červencovém vrcholu sezóny.


« zpět