Junioři na MSJ šestí ve štafetách

15.7.2016 Petr Klimpl

Štafetami skončilo mistrovství světa juniorů v OB ve Švýcarsku. V obou kategoriích vyhráli Švýcaři, naši junioři se vešli na "velkou bednu" za šesté místo (na fotce finišman Vojtěch Kettner).

Tratě závodu byly postaveny v horském kopcovitém terénu (1440 - 1800 metrů nad mořem), kde byl borovicový, modřínový a smrkový les, místy polootevřené a otevřené plochy, kopce, místy se skalami, málo komunikací. Boje o medaile byly velmi dramatické.

Nejdříve bojovali o medaile junioři. Na prvním úseku běžela spolu velká skupina závodníků, z které postupně odpadávaly jednotlivé štafety a to i díky rychlému tempu, které na čele diktovali ti nejlepší. Byli mezi nimi i oba čeští rozbíhači Sýkora a Glonek, kteří se dlouho drželi v absolutní špičce a byli tam hodně vidět. V závěrečném pytlíku však oba trochu ztratili na první dvě štafety - v čele předávaly týmy FRA a SUI, 22 sekund za nimi pak Sýkora, Američan a Glonek (bohužel při vyčtení čipů se ukázalo, že naše béčko nemá ražení v pořádku). V úvodu druhého úseku se čelo opět seběhlo, v čele běžely dvě štafety SUI, dvě CZE a áčko NOR, v průběhu úseku se přidal i tým NZL, ale vypadlo naše béčko. Ze skupiny se oddělilo favorizované SUI A a předávalo s náskokem 51 sekund před svým béčkem, tým NZL a naše áčko (Fürst) na společném na 3. místě ztrácely 1:17 min., dalších 24 sekund zpět byla štafeta NOR. V úvodu třetího úseku chybovaly týmy SUI B, NZL a NOR, za suverénním SUI A tak na druhém místě běžela naše štafeta (Kettner), na kterou se ale dotahoval tým SWE. Náš závodník se ale na 5. kontrole nevyvaroval chyby, SWE šlo před nás, naše štafeta běžela ve skupině s NZL, FIN a béčkem SUI, za nimi NOR. Z této skupiny byl jasně nejlepší finišman FIN, na zbytek se ale dotáhla štafeta FRA. Do cíle si s jasným náskokem pro zlato doběhlo áčko SUI, s dvouminutovým odstupem bylo druhé SWE, třetí pak Finsko (+3:41), za čtvrtým SUI B (do konečného pořadí se nepočítá) doběhly štafety FRA (+4:59), NOR (+5:11) a pak naše štafeta (+5:22), když Kettner v závěru nestačil na dva závodníky, kteří ho předběhli. Titul vyhrál tým Švýcarska ve složení Thomas Curiger Thomas, Riccardo Rancan a Joey Hadorn, pro stříbro si doběhlo Švédsko (Anton Forsberg, Simon Hector a Isac von Krusenstierna) a bronz patří Finsku (Topias Ahola, Anton Kuukka, Olli Ojanaho), naše trio Vojtěch Sýkora, Matouš Fürst a Vojtěch Kettner obsadilo pěknou 6. příčku.

10. AUT        1:49:50 +08:24

Zatímco naši junioři rozběhly závod výborně, to se ale vůbec nepodařilo našim juniorkám, po prvním úseku bylo béčko až na 20. místě (Chaloupská) a áčko (Čechová) 29. se ztrátou necelých pěti resp. 8 minut, Čechová něco ztratila v úvodu, pak se ale při seběhu od 6. kontroly (výron) a začala hodně ztrácet, s velkým sebezapřením doběhla na předávku. Vedla štafeta SUI těsně před GBR, 1:14 min. ztrácely na 3. místě společně předávající FRA a HUN. Na druhém úseku se do vedení dostala favorizovaná domácí štafeta, která vedla o více než minutu před NOR a HUN, čtvrté bylo SWE. Skvěle zašla v našem béčku běžící Hančová, která naši štafetu posunula na 10. příčku se ztrátou pěti minut. Výborně běžela i Nováková, která áčko posunula na 16. místo s odstupem sedmi a půl minuty. Na posledním úseku Švýcarky svůj náskok zvýšily a trojice Paula Gross, Sofie Bachmann a Simona Aebersold si s přehledem doběhla pro zlato. S pětiminutovým odstupem se bojovalo o stříbro, díky skvělému závěru ho nakonec vybojovaly Finky (Leenukka Hanhijarvi, Enni Jalava, Anna Haataja), těsně za nimi skončily bronzové Norky (Ingrid Lundanes, Anine Lome, Ingeborg Eide). Na velké stupně vítězů je doprovodily štafety SWE, GBR a HUN. O sedmé místo se strhnul velký boj ve skupině, kde běžely i obě naše štafety, sedmé nakonec doběhly Rusky, před Polkami, naše áčko (Štičková) finišovalo deváté (+9:25), hned za ním naše béčko (Novotná). Skvělý výkon podala Štičková, která třetím nejlepším časem na úseku dokázala posunout naše áčko do první desítky, ztráta z prvního úseku tak byla hodně velká a tak trojici Tereza Čechová, Tereza Nováková a Anna Štičková patří až celková devátá příčka, naše druhá štafeta (Barbora Chalopuská, Petra Hančová a Klára Novotná) bylo nejlepší z béček.