Junioři na Juniper Open v Maďarsku

27.2.2018 Pavel Košárek

Junioři na Juniper Open v Maďarsku

Česká juniorské reprezentace se vydala do Maďarska poznávat terény letošního MS juniorů.

Naši nejlepší junioři se zúčastnili dvoudenních závodů Juniper Open, které se uskutečnily v prostoru bezprostředně sousedícím s prostorem krátké trati na JMS. Terén všech závodů JMS se vyznačuje výraznou specifičností, přesto krátká trať bude asi největším oříškem. Většinu prostoru bude tvořit těžko prostupný jalovec a další porost na otevřených prostranstvích, minimum komunikací a občas partie vysokého lesa, místy zarostlého.

Z celkového vítězství se v juniorkách radovala Barča Chaloupská a povedenou klasikou se na celkové 3. místo vyšvihl Daniel Vandas. Přesto závody měly hlavně tréninkový význam. Málokdo se dokázal vyvarovat chyb. Tento typ terénu se musí pochopit a každý si musí dopředu zvolit takovou orientační techniku, která mu vyhovuje a funguje. Hlavním problémem se zdá být neviditelnost mezi jalovci a to nejen dopředu, ale i těžká rozpoznatelnost terénních tvarů. Z mapy zřetelné žluté plochy mezi jalovcem a hustníky jsou ve skutečnosti více zarostlé, hůř rozpoznatelné a nepřehledné. Také je na zvážení zda, pokud zrovna v konkrétním místě nedohledávám kontrolu, prostor oběhnout nebo jít přímo. Jalovec se zdá být zprvu neprostupný, ale pokud se psychicky připravím na prodírání se, tak může postup přímo s důsledným použitím buzoly slavit větší úspěch než obíhání, kdy se odchýlím ze směru a pak už se nedokážu vrátit na správné místo. Chyby byť menší, zde znamenají mnohem větší časovou ztrátu. Déle nám trvá než vůbec zjistím, kde zrovna jsem.

- tracking 1. etapa
- tracking 2. etapa (zatím bez tratí)

V sobotním zkrácené klasice vyhrál v juniorech Maďar Szuromi před Rakušanem Kastnerem, z české reprezentace byli nejlepší Vojtěch Sýkora a Jan Rusin na 3. a 4. místě (5. Černocký, 7. Koštejn, 10. Bendák, 11. Vandas). V juniorkách byla nejrychlejší Maďarka Gárdonyi, druhé a třetí místo obsadily Tereza Čechová a Barbora Chaloupská (7. Vyhnalková, 9. Sieglová). V nedělní klasice obsadili v juniorech první dvě místa opět Maďar Szuromi a Rakušan Kastner, třetí doběhl Daniel Vandas (5. Černocký, 8. Bendák, 9. Rusín, 10. Sýkora). V juniorkách byla nejlepší Barbora Chaloupská (vyhrála i celkově součtem časů za oba dny), Barbora Vyhnálková byla čtvrtá (5. Sieglová, 7. Firešová, 10. Čechová).


« zpět