Jukola 2015 - Češi na stupni nejvyšším

14.6.2015 Petr Klimpl

Ve Finsku (Paimio) se běžela Jukola - největší štafetový závod na světě. Na startu bylo i mnoho českých závodníků. Dana Šafka Brožková a Miloš Nykodým se svými severskými týmy stáli na stupních vítězů.

V sobotu odpoledne se konal 38. ročník závodu 4-členných štafet žen s názvem Venla (délky úseků 8.0 - 6.0 - 6.2 - 8.9). Pro vítězství si doběhla štafeta Domnarvets GoIF, kde na prvním úseku běžela Dana Šafka Brožková. Ta předávala na 13. místě se ztrátou necelých dvou minut, na druhém úseku Karolina A. Höjsgaard posunula tým o 8 míst, na třetím úseku Lena Eliasson o další dvě místa. Emma Johansson vybíhala na poslední úsek jako třetí, soupeřkám nedala šanci a jasně vyhrála. Na druhém místě skončila s odstupem tří minut štafeta Alfta ÖSA OK (G. Vinogradova, Eskilsson, Engström, N. Vinogradova), sedm sekund za ní finišoval tým Järla Orientering (Ohlsson, Jansson, Klingenberg, Skantze). Na 8. místě skončila štafeta Halden SK, kde na druhém úseku běžela Eva Juřeníková.

V noci ze soboty na neděli se běžel 67. ročník závodu sedmičlenných týmů mužů (délky úseků 13.8 - 12.4 - 15.7 - 8.1 - 8.6 - 12.7 - 14.5, celkem tedy 85.8 km). Startovalo skoro 1800 týmů. Závod byl zajímavý a dramatický. Pro vítězství si doběhla štafeta norského klubu Kristiansand OK. Na prvním úseku běžící Vegard Danielsen předával s minutovou ztrátou na 24. místě, pak se zaskvěl Miloš Nykodým, který na 2. úseku stáhl 20 míst a měl odstup jen 16 sekund, na třetím úseku Baptiste Rollier vytáhl štafetu na druhé místo, to drželi na dalších úsecích i Mats Dahlen, Hans Gunnar Omdal a Martin Hubmann, na poslední (sedmý) úsek vybíhal Daniel Hubmann se ztrátou 42 sekund druhý, hned v úvodu se dostal do vedení a v cíli měla vítězná štafeta náskok minuty a půl. Na druhém místě skončil tým Halden SK (Wingstedt, Huovila, Portin, Karlsson, Haldin, Millegård, Dähli), který skoro celý závod vedl (předával jako první na 2. - 6. předávce), ale v závěru jeho finišmen nestačil. Obhájci titulu závodníci Kalevanu Rasti (Nikolov, Airila, Adamski, Petržela, Pajunen, Procházka, Gueorgiou) se stále pohybovali v první desítce, doběhli třetí se ztrátou tři a půl minuty. Ve štafetě IFK Moras OK, která doběhla sedmá finišoval Vojtěch Král a v týmu Koovee (9. místo) běžel na 6. úseku Michal Hubáček.

A jedna perlička: podle rozpisu měl být předpokládaný čas vítězné štafety 8 hodin a 7 minut, v cílovém protokolu je u týmu Kristiansand OK zaznamenán čas 8:07:27 - stavitel tratí se strefil až neuvěřitelně.