Jan Procházka a Adéla Bogárová nejlepší na Rumcajsových mílích

18.8.2019 Petr Klimpl

Třídenní závody Rumcajsovy míle proběhly v Zámostí-Blatech. V mužích si odnesl vítězství Jan Procházka, v ženách byla nejlepší Adéla Bogárová.

Pořadatelé ze Sportcentra Jičín zvolili za velmi pěkné centrum rekreační areál Český ráj v Zámostí-Blatech. V okolí byl středně kopcovitý terén, s různou průběžností, vegetačními detaily, místy hodně kamenitý nebo s pískovcovými útvary a menšími skalními městy. Startovalo 1000 závodníků.

Páteční krátká trať byla náročná především fyzicky, ale byla dost těžká i orientačně, rozdíly byly dost velké. Běželo se na mapě Kazatelna, tratě postavil Petr Žaloudek. V ženách vyhrála Karolína Teplá (SHK) s náskokem 18 sekund na Adélu Bogárovou (PGP) a 1:48 min. na třetí Martinu Zvěřinovou (LPU). V mužích byl nejrychlejší Jan Procházka (PGP), který o 25 sekund porazil druhého Vojtěcha Kettnera (KAM) a o 1:11 min. třetího Michala Horáčka (VLI).

Druhá etapa (zkrácená klasika) se běžela v sobotu na mapě Pařez a postavil ji Jan Beneš, stejně jako v pátek se běželo za příjemného polojasného počasí. Úvodní část vedla kopcovitým terénem s velmi rozmanitou vegetací (porostově mapa na řadě míst měla dost rezerv), na mnoha místech byl nepříjemný podrost. Závěrečná část přinesla kontroly v krásném terénu plném pískovcových skalek a terénních detailů. V ženách jasně vyhrála Adélka Bogárová (PGP), která měla v cíli náskok před druhou Ivetou Šístkovou (LPU) přes čtyři minuty, ještě o minutu pomalejší byla třetí Monika Rollier (PHK). Mezi muži vyhrál stejně jako v pátek Jan Procházka (PGP), druhý Roman Zbranek (TZL) na něj ztratil skoro čtyři minuty a třetí Petr Zvěřina (LPU) přes 6 minut.

Nedělní krátká trať s intervalovým startem se běžela za velmi teplého počasí na mapě Hůrka, autorkou tratí je Lenka Kazdová. Tratě opět v úvodu vedly v kopcovitém terénu, v závěru přišly pěkné pískovcové skály. V ženách byla první Iveta Šístková (LPU), 80 sekund za ní skončila na druhém místě Martina Zvěřinová (LPU), další půl minuty zpět byla na třetím místě Martina Matějů (PGP). Mezi muži byl nejlepší Baptiste Rollier (PHK), 28 sekund zpět zůstal na druhém místě vítěz prvních dvou etap Jan Procházka (PGP) a o dalších 10 sekund byl pomalejší na třetím místě Jan Schulhof (TUR).

Po posčítání výsledků všech tří etap si pro cenu za první místo šla Adélka Bogárová (PGP), druhá Martina Zvěřinová (LPU) na ní měla ztrátu pět a půl minuty, třetí Karolína Teplá (SHK) ztratila na vítězku skoro 9 minut. V mužích jasně vyhrál Jan Procházka (PGP), druhý Roman Zbranek (TZL) na něj ztratil osm a půl minuty a třetí Petr Zvěřina (LPU) přes 13 minut.