Jak se běhalo o víkendu

9.6.2019 Petr Klimpl

Druhý červnový víkend se běžela řada oblastních závodů.

Sobota

Pořadatelé z Orientačních sportů Písek pořádá Mistrovství Jihočeské oblasti na klasické trati (Kukle u Tálína). Tři stovky závodníků čekala mapa Kukle, tratě postavili Petr Bečvář a Otto Hartvich v hospodářsky využívaném smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů, který byl porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky „vodňanského typu“. V ženách si pro vítězství doběhla Martina Matějů (PGP), půl minuty zpět zůstala druhá Kateřina Mullis (DKP), třetí Lenka Míková (VCB) měla ztrátu na vítězku dvě a půl minuty. V mužích s velkou převahou vyhrál Pavel Brlica (ZBM), o 11 minut za ním na druhém místě zaostal jeho oddílový kolega Petr Přikryl, třetí s odstupem 18 minut zůstal Ondřej Černý (EKP).

V západních Čechách pořádal TJ Slovan Karlovy Vary dva závody, na obou startovaly dvě stovky závodníků. Dopoledne se běžela krátká trať s centrem v areálu Vítkova Hora, stavitelé tratí Gabriela Savičová a Marek Štěrba měli k dispozici mapu Kolovák (zvlněný terén s různými druhy porostu). V ženách vyhrála Angelina Kuleva před Rose Risby (LTP), v mužích byl první Tomáš Kamaryt (VPM), druhý Ondřej Vodrážka (také VPM) ztratil 1:59 min., třetí Petr Stehlík (LPM) byl ještě o sekundu pomalejší. Odpoledne se pak závodníci přesunou do 1. Českého gymnázia Karlovy Vary, kde je centrum oblastního závodu ve sprintu. Stavitel tratí Jan Dítko použil mapu Drahovice, která je v městské zástavbě a přilehlých loukách. V ženách si dopolední vítězství zopakoval Angelina Kuleva; v mužích stejně jako na krátké trati vyhrál Tomáš Kamaryt před Ondřejem Vodrážkou (oba VPM), rozdíl mezi nimi byl 37 sekund, třetí místo se ztrátou 1:22 min. obsadil Ondřej Pova (KRL).

Ve východních Čechách připravili pořadatelé z OK Slávie Hradec Králové dva oblastní závody, oba byly přímo v Hradci Králové. Centrum dopoledního mistrovství oblasti štafet bylo v areálu kynologického výcviku Policie ČR, běželo se v okolí Lesního hřbitova a tratě zamířily i do zajímavého prostoru bývalého vojenského cvičiště, dnes přírodní památky Na Plachtě. Tratě postavila Zuzana Jedličková. Závodníky čekal rovinatý les s proměnlivou průběžností a hustou sítí komunikací, menší část prostoru závodu tvořilo bývalé vojenské cvičiště s řadou terénních tvarů a divokým porostem. Mapu Lesní hřbitov (1:10000) připravil Jan Netuka. Startovalo téměř 200 štafet. V ženách se o vítězství štafety před LPU rozhodlo až v samotném závěru, na třetím místě skončila s osmiminutovou ztrátou štafeta SJC. V mužích se na posledním úseku do čela posunula štafeta SJC a jasně vyhrála před dvěma štafetami PHK, které měly ztrátu sedm minut. Prostorem odpoledního sprintu Východočeského poháru byly hradecké lokality Slezské Předměstí - jih a Orlická kotlina. Zázemí závodu bylo ve sportovním areálu TJ Slavia, tratě připravil Vojta Netuka. Přes 700 závodníků čekala mapa Slezské Předměstí – jih (1:4000, ISSOM 2007, autoři Eduard Šmehlík a Jan Netuka), běželo se v městské zástavbě, městské zeleni, prakticky bez převýšení. V ženách vyhrála Marta Fenclová (LPU) ale jen dvě sekundy před žákyní Leou Martanovou (VLI), 17 sekund za prvním místem zaostala třetí Petra Hančová (LPU). Ve velmi vyrovnaném závodě mužů vyhrál Petr Remeš (SHK), tři sekundy za ním zaostal druhý Jakub Hledík (CHT), jen o sekundu pomalejší byl na třetím místě Štěpán Holas (SJC).

Přes 600 závodníků uvítali pořadatelé z SK Orientační sporty Nové Město na Moravě a TJ Spartak 1. Brněnská na společném Mistrovství oblasti na klasické trati oblasti Vysočina a Jihomoravské oblasti. Centrum závodu bylo v Křižánkách (Restaurace Za řekou), běželo se v v pestrém vysočinském terénu; v menších částech se vyskytovaly hustníkové pasáže a soustavy melioračních rýh; v některých místech byla náročnější kamenitá podložka. Tratě na mapách Čtyři Palice (1:15000) a Plaňkovka (1:10000) postavili Petr a Šimon Marečkovi. V ženách s velkou převahou vyhrála dorostenka Markéta Mulíčková (ABM), druhá Barbora Zháňalová (ZBM) měla ztrátu přes 4 minuty a třetí Alena Voborníká (CTB) přes pět minut. Také v mužích měl vítěz velký náskok, vyhrál Daniel Hájek (ZBM) o pět minut před Vojtěchem Vackem (SJI), třetí Adam Chromý (TBM) ztratil na vítěze devět minut.

Dva závody uspořádal Orientační Běh Opava v Mokrých Lazcích (louka v údolí Ohrozimy). Oba se běžely na mapě Přerovec (1:10000, autoři Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš) v porostově pestrém terénu, kde byly místy terénní detaily a nepravidelná síť cest. Tratě obou závodů postavili Tomáš Kovalčík, Tomáš Borunský. Dopoledne se běžela krátká trať oblastního žebříčku Hanácké oblasti a Moravskoslezského kraje za účasti pěti stovek závodníků. V ženách si pro vítězství doběhla Adéla Binarová (UOL) s náskokem 1:27 min. před druhou Kateřinou Argalášovou (TRI), třetí Marie Procházková (SOP) na vítězku ztratila 2:23 min. Mezi muži byl nejlepší Radoslav Matyšek (PLU), dvě a půl minuty zpět zůstali na druhém a třetím místě Petr Mrkvica (ZLH) a Daniel Tomanek (KSU). Odpoledne se pak konal závod štafet (bylo to i Mistrovství Hanácké oblasti štafet žactva), startovala padesátka štafet.

Ve Valašské oblasti se konalo Mistrovství oblasti na klasické trati, které uspořádal Směr Kroměříž s centrem v obci Nová Dědina (kulturní dům). 250 závodníků čekal středoevropský, průběžný a mírně kopcovitý terén, kde bylo množství cest a terénních prvků. Roman Vlček postavil tratě na mapě Tabarky 2019 (hlavní kartograf Vítězslav Pěček ml.). V ženách si pro jasné vítězství doběhla Jitka Jeřábková (TZL), druhá Kateřina Nevěřilová (LCE) ztratila skoro sedm minut, třetí Veronika Tichá (TZL) pak minut deset. V mužích byl nejlepší Michal Smola (TZL), druhý David Mikel (také TZL) za ním zaostal čtyři a půl minuty, třetí místo obsadil nestárnoucí Josef Hubáček (LCE) se ztrátou necelých osm minut.

Neděle

Přes 800 závodníků běželo krátkou trať žebříčku Středočeské oblasti a Pražského žebříčku, kterou uspořádal Sportovní klub Los Mělník. Centrem byla Malé Kyšice (bývalé koupaliště v Poteplí). Připravena byla mapa Brdce (1:10000, mapovali Lukáš Hýbl a David Komín), běželo se v mírně zvlněném terénu s hlubokým údolím a hřebenem s velkým množstvím situačních detailů (kameny, srázky, kamenná pole), v lese s velkou členitostí porostů různého stáří a průběžnosti. Tratě postavil Miroslav Šimek. V ženách byla první Barbora Vyhnálková (RIC), druhá Kateřina Mullis (DKP) na ní měla ztrátu skoro čtyři minuty, třetí skončila Barbora Baldrianová (VSP) se ztrátou pět a půl minuty. V mužích vyhrál s dvouminutovým náskokem Ondřej Kazda (SJC) před Martinem Jandou (DOB), třetí Vojtěch Kettner (KAM) ztratil na vítěze přes tři minuty.

Třetí víkendový závod uspořádal pro Západočeskou oblast TJ Slovan Karlovy Vary, tentokráte klasickou trať. Stejně jako v sobotu dopoledne se běželo z areálu Vítkova Hora, stavitel tratí Jaroslav Kubát měl opět k dispozici mapu Kolovák (zvlněný terén s různými druhy porostu). Startovalo přes 200 závodníků. V ženách si pro třetí víkendové vítězství doběhla Angelina Kuleva, druhá byla Eva Nduwimana. V mužích jasně vyhrál Jakub Bílý (LTP) druhý Ondřej Pova (KRL) měl ztrátu skoro sedm minut, třetí místo obsadil Tomáš Řehořek (SKV).

Výsledky všech víkendových závodů najdete v IS ORIS.