Finálový závod Světového poháru - Vojta Král sedmý

30.9.2017 Petr Klimpl

Ve Švýcarsku skončil krátkou tratí letošní Světový pohár v OB. V ženách vyhrála Tove Alexandersson (SWE), v mužích Matthias Kyburz (SUI). Výborně běžel Vojtěch král, který obsadil sedmou příčku.

Orientačně náročná krátká trať proběhla v sobotu v nižších partiích stejného lesního komplexu jako byl závod na klasice poblíž města Grindelwald, cíl byl přímo na náměstí tohoto města, závěrečná pasáž proběhla v ulicích města. Většina tratě se běžela z kopce, ve dvou kouscích lesa byla spousta terénních tvarů, kamenů a skalek, tratě se dost křížily.

Nejdříve běžely ženy. Opět v úvodu excelovala vedoucí závodnice SP Tove Alexandersson, která už na prvním radiu (6. kontrola) vedla o více než minutu, svůj náskok udržela až do cíle (v druhé části měla stále před sebou o interval před ní startující Rusku Gemprle) a v cíli slavila vítězství, když za sebou nechala vítězku páteční klasiky domácí Elenu Roos o 1:15 min., třetí Ruska Natalia Gemprle měla ztrátu 1:49 min. (4. Ohlsson, SWE, 5. Hagstrom, SWE, 6. Gross (SUI) a Bergman (SWE). Vendula Horčičková běžela opět velmi dobře, na mezičasech se pohybovala na počátku druhé desítky, v půlce trati to vypadalo i na desítku první, v závěru trochu ztratila a obsadila 18. příčku, když na vítěznou Švédku ztratila 4:36 min. Jana Knapová byla na všech mezičasech ve čtvrté desítce, v cíli ji patřilo 37. místo (+7:11). Lenka Mechlová obsadila 47. příčku (+9:00) a Barbora Zháňalová byla po chybách v úvodu 54. (+9:56).

54 ZHÁŇALOVÁ Barbora    CZE  45:05 +09:56

Také v závodě mužů si pro vítězství doběhl vedoucí závodník Světového poháru, poslední startující si vedl naprosto suverénně, hned v úvodu si vybudoval velký náskok, který postupně navyšoval a v cíli slavil Matthias Kyburz (SUI) jasné vítězství s náskokem 56 sekund před svým krajanem Danielem Hubmannem, třetí místo obsadil Švéd Emil Svensk, který měl ztrátu na vítěze skoro dvě minuty (+1:57), 4. Lundanes, NOR, 5. Schneider (SUI), 6. A. Kyburz (SUI). Vojta Král začal skvěle, na prvním radiu byl druhý, pak udělal chybu na 11. kontrole (běžel na 12., ale včas si to uvědomil), ztratil minutu, v cíli byl sedmý se ztrátou 3:15 min. na vítězného Švýcara. Skvěle zaběhl Tomáš Kubelka, startoval mezi prvními, v cíli dlouhou vedl, pak se před něj postupně dostalo 19 závodníků, takže nakonec s toho byly za 20. místo jeho první body ve Světovém poháru (+4:37). Další naši závodníci postupně nabírali ztrátu a na bodovaná místa v SP se v tomto závodě nevešli - 45. Nykodým +6:38, 52. Petržela +7:14, 53. Minář +7:17, 85. Hubáček +16:59. Jan Šedivý nejdříve proběhl zakázaným prostorem, pak běžel na jinou kontrolu a byl diskvalifikován.

52 PETRŽELA Jan         CZE  40:45 +07:14
53 MINÁŘ Marek          CZE  40:48 +07:17
85 HUBÁČEK Jonáš        CZE  50:30 +16:59