Dva závody žebříčku B v Čechách i na Moravě

16.6.2019 Petr Klimpl

Žebříčky B v Čechách i na Moravě pokračovaly dvěma závody, běželo se ve Vranově a v Mariánských Lázních.

Vranov

Ve Vranově (u Brna) byly na pořadu dva závody žebříčku B-Morava a žebříčku B-Čechy východ. Pořadatelé VSK Mendelu v Brně a Beta Ursus Orienteering připravili na sobotu klasickou a na neděli krátkou trať. Pěkné ventrum obou závodů je na louce ve Vranově (u Brna). Závodníky čekal smíšený les v nadmořské výšce 350 – 560 m n. m., členitý a místy poměrně kopcovitý terén bohatý na terénní i porostové detaily; všude menší ale hlavně vysoký sezónní podrost. Po oba dny připravili mapu Evžen Cigoš a Zdeněk Lenhart.

Sobotní klasiku postavil Aleš Chmelík. Závodníky rozhodně nešetřil - muži měli 12,4 km s převýšením 515 m, ženy pak 8,1 km/395 m (zvláště ženy byly zybtečně dlouhé). Náročnost zvyšovalo velké teplo, naštěstí se občas schvalo sluníčko. Startovalo téměř 1200 závodníků (byl to i závod Jihomoravské ligy). V mužích s přehledem vyhrál Osvald Kozák (TBM), který náročnou trať absolvoval za 81 a před druhým Michalem Smlouu (TZL) měl náskok před Michelem Smolou (TZL), třetí Radovan Čech měl ztrátu skoro 10 minut. V ženách si pro vítězství časem 73 minut doběhla Hana Hlavová (KON) necelé dvě minuty zpět zůstala Jana Šímová (PHK), třetí Magdaléna Tužilová (ZBM) ztratila na vítězku skoro devět minut.

6. Kolárik Tomáš            TZL9302 C SKOB Zlín                96:43   + 14:59

Nedělní krátkou trať postavil Pavel Ptáček, na startu bylo přes devět stovek závodníků. Počasí bylo o trochu chladnější než v sobotu (sluníčko se schovalo za mraky), ale v lese bylo stále hodně teplo. A v lese bylo stejně jako v sobotu spousta podrostu, vzadu startující závodníci měli nespornou výhodu. V ženách vyhrála vyrovnaně běžící Jana Šímová (PHK), 49 sekund zpět zůstala Jana Benešová (CTB), ještě o tři sekundy byla pomalejší Eva Kabáthová (ZBM). V mužích prokázal skvělou formu v tomto terénu Osvald Kozák (TBM), který stejně jako v sobotu přesvědčivě vyhrál. Druhý Filip Hadač (AOP) na něj ztratil 1:43 min., třetí Radovan (TBM) zaostal za druhým místem čtyři sekundy.

6. Brlica Pavel             ZBM9302 E SK Žabovřesky Brno       38:10   + 3:46

Podrobnosti o závodech najdete na webu závodu.

Mariánské Lázně

Pořadatelé z MLOK Mariánské Lázně a ROB Radioelektronika Cheb připravili na víkend další dva závody žebříčku B-Čechy západ. Centrem obou závodů byly Mariánské Lázně, Kamzík. Startovala necelá tisícovka závodníků, pro kterou připravil mapu Aleš Hejna v terénu, kde S-SV část prostoru tvořila náhorní plošina Slavkovského lesa s podmáčeným podkladem a těžkou běžeckou podložkou mimo cesty, s vodotečemi a prameny několika potoků, svahy v jižní a západní části prostoru; v částech mimo náhorní plošinu ve svazích a na hřbetech byly řídce kameny a samostatné skalky; v oblastech potoků místy kupky a malá údolíčka.

Sobotní krátkou trať postavil Josef Milota. V ženách s předem vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), druhá se ztrátou dvou minut doběhla Gabriela Šimůnková (TAP), ještě o minutu více ztratila třetí Martina Jirčáková (LCE). V mužích byl závod vyrovnanější, pro vítězství si doběhl Jan Flašar (PGP), na druhém a třetím místě skončili závodníci TUR Jan Schulhof a Tomáš Dlabaja.

6. Sysel Ctibor             PGP8700   SK Praga                 41:40   + 2:54

Nedělní klasiku postavit Luděk Bartoš a byla skutečně náročná. V ženách zopakovala sobotní vítězství a to velmi výrazně Barbora Vyhnálková (RIC), skoro sedm minut za ní zaostala druhá Kristýna Kolínová (DKP), třetí byla další závodnice DKP Marie Pospíšilová se ztrátou nad devět minut. Na více než čtrnáctikilometrové trati mužů byl časem 91 minut nejlepší Matěj Kamenický (LPU), který o 2:20 min. porazil druhého Jana Flašara (PGP), třetí Tomáš Rusý (KAM) měl ztrátu větší než pět minut.