Dva o-šampionáty v Krajníčku

10.10.2018 Petr Klimpl

Dva o-šampionáty v Krajníčku

Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet v sobotu, Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a oblastních výběrů žactva v neděli - to jsou dva poslední mistrovské závody o-sezóny.

A to jsou závody velmi prestižní. Pořadatelství si vzaly na starost Ekonom Praha a Sokol Pražák a pozvaly závodníky do dosud pro OB nezmapovaného terénu. Jeho popis zní: Členitý lesní hřeben, v jižní a střední části s množstvím skalních výchozů, věží a kamenných polí, střídající se pasáže průběžného jehličnatého a listnatého lesa, prudší svahy v okolí zříceniny hradu Helfenburk, severní část porostově rozmanitější, poměrně málo cest, nadmořská výška 530 až 660 m n. m. A zveřejněné parametry tratí říkají, že účastníky čekají skutečně dost velké kopce. Mapy Helfenburk (sobota) a Paníhájek (neděle) připravil hlavní kartograf Radim Ondráček. Centrem je Krajníčko. O závod je velký zájem. Na sobotu je přihlášeno přes 600 štafet (tj. více než 1800 závodníků), na neděli pak 304 družstev (ještě asi o stovku závodníků více než v sobotu), jsou to zhruba o 15 % větší počty než v loňském roce v Moravském Karlově. To nebude po organizační stránce jednoduché zvládnout. Jednotlivé kluby na tyto závody dost zbrojí, vytahují tajné trumfy i z domova i ze zahraničí. Kdo patří k favoritům šampionátu?

Sobotní štafety mužů by měl být soubojem zatím nejlepších štafet v Českém poháru štafet, kterými jsou ZBM, SSU, LPU, LCE a obhájce titulu PHK (bodové rozdíly mezi nimi jsou velmi malé), jejich velkými soupeři by ale měly být týmy TUR, PGP a KAM, ale i béčka ZBM a LPU. V ženách je podle posledních výsledků, ale i formy závodnic, největším kandidátem na titul štafeta SSU, titul obhajuje štafeta ZBM, v Českém poháru je jasně v čele štafeta PHK. To je trojice největších favoritů, velmi silné týmy mají i LCE, SHK, KAM, PGP či LPU. V dorostenkách je jasným favoritem štafeta SHK, která vede Český pohár, když vyhrála dva závody, další pohárové závody vyhrály štafety KAM, ZBM, TBM a TJN, a tyto štafety tedy patří k největším soupeřkám SHK. V dorostencích je hlavním favoritem štafeta LPU, která obhajuje titul i vede pohár štafet, velmi silné štafety mají i ZBM, TJN, OSN, BOR PGP, PHK a DOK. Jsou vypsány i 4 kategorie mužů a 4 kategorie žen ve Veteraniádě žen, které jsou velmi početně obsazené, ale tipovat favority v podstatě nelze.

V nedělním závodě klubů běží v mistrovských kategoriích sedmičlenné štafety, vždy 4 muži a 3 ženy. Mezi dospělými obhajuje titul družstvo PHK, v České lize klubů zatím vede ZBM (loni na M ČR stříbrné), oba tyto týmy jsou horkými favority na jednu z medailí, ale tím největším favoritem je letos hodně posílené družstvo SSU. Dalšími aspiranty na čelné umístění by měly být týmy LPU (loni třetí), LCE, PGP a TUR, do pořadí v první desítce promluví určitě i silná béčka některých těchto klubů. V dorostu obhajuje titul tým LPU a je i letos největším favoritem, k jeho největším soupeřům patří TJN, ZBM, KAM, PHK, TBM a OSN. V osmičlenných štafetách oblastních výběrů žactva je favoritem obhájce loňského vítězství Praha, loni získal stříbrné medaile tým Východočeské oblasti a bronz Západočeské oblasti. Ale s žactvem se intenzivně pracuje ve všech 11 oblastech a tak silné štafety mají i další oblasti, především Ještědská, Jihomoravská či Středočeská. Veteraniáda je vypsána ve čtyřech věkových kategoriích, o start v ní je velký zájem, favorité se opět velmi špatně hledají.

Webové stránky závodu najdete tady.

 


« zpět