Druhý květnový víkend v oblastech

13.5.2018 Petr Klimpl

Druhý květnový víkend v oblastech

Krsné počasí přilákalo na start řady o-závodů v oblastech velký počet závodníků.

Sobota

  • V Západočeské oblasti uspořádal KOB Baník Sokolov Mistrovství oblasti na krátké trati, centrum bylo v táboře „Vránov“ Svatava-Podlesí. Běželo se na mapě Vránov, startovalo 267 závodníků, pro které postavil Karel Rambousek tratě v dobře průběžném lese s prudkými svahy u řeky Svatavky, v části byl bývalý pískový lom. V ženách vyhrála Tereza Uhlíková (PGP), přes dvě minuty zpět zůstala Kateřina Vodrážková (VPM), třetí místo obsadila Barbora Doležalová (VPM). V mužích byl první Ondřej Pova (KRL), 42 sekund zpět zůstal na druhém místě Petr Stehlík (LPM), třetí místo obsadil s šestiminutovou ztrátou Aleš Ritter (ONO).
  • V Ještědské oblasti připravila Slavia Liberec orienteering dva oblastní závody na krátké trati, centrem dopoledního i odpoledního závodu byl areál koupaliště Hoření Paseky (část obce Světlá pod Ještědem). Dopoledne (stratovalo 867 závodníků) postavil tratě Ladislav Ježek na mapě Frantina (1:10000, mapovali Ivo Habán a Miroslav Horáček) ve zvlněném podhorském terén s porostovými detaily, kde byla hustá síť cest a těžší běžecká podložka. V ženách si pro vítězství doběhla Anna Štičková (SSU), 79 sekund zpět zůstala druhá Iva Rufferová (TUR), dalších 24 sekund za ní byla třetí Kateřina Kašková (CHA). Ve vyrovnaném závodě mužů byl první Filip Wolf (TUR), tři sekundy za ním byl druhý Tomáš Dlabaja (TUR), pět sekund za ním skončil třetí David Procházka (LPU). Odpoledne (zúčastnilo se o 210 závodníků méně než dopoledne) se běželo na mapě Červený kámen (1:10000, autoři Ivo Habán, Miroslav Horáček a Ladislav Ježek) na jihozápadním svahu Ještědu, kde byl v části horský kopcovitý terén se skalami a kamennými poli, v části byl podmáčený zarostlý terén, tratě postavil Petr Kruliš. V ženách jasně vyhrála Iva Rufferová (TUR), přes tři minuty zpět zůstaly na druhém a třetím místě Kamila Gregorová (CTB) a Lucie Krafková (TUR). V mužích byl první Matěj Burda (BOR), půl minuty zpět byl druhý Vít Koštejn (DOK), třetí Martin Luštický (TUR) měl ztrátu skoro tři a půl minuty.
  • Ve východních Čechách bylo Mistrovství oblasti na klasické trati, které uspořádal SOOB Spartak Rychnov nad Kněžnou v Byzhradci. Novou mapu pro tento závod připravil Jan Potštejnský, ten byl společně s Tomášem Lockerem i stavitelem tratí, běželo se v převážně rychlém terénu, který byl plochý, s hustou sítí cest, spoustou bažin, rybníků, vodotečí a hodně zarostlý (kopřivy, tráva, podrost). Běželo přes 850 závodníků. V ženách vyhrála Martina Hepnerová (SHK), druhá se ztrátou 2:42 min. skončila Helena Randáková (VRL), další půl minuty zpět zůstala na třetím místě Simona Chládková (LPU). Mezi muži byl nejrychlejší Petr Losman (PHK), tři minuty zpět zůstal druhý David Hepner (SHK), na třetím místě skončil dorostenec Martin Roudný. 
  • Na Vysočině se v Rudíkově konalo Mistrovství oblasti na krátké trati, které uspořádal Oddíl orientačního běhu Třebíč, připravena byla mapa Kuchyňka (1:10000, autor Matěj Klusáček), 369 závodníků čekal pestrý vysočinský terén, který byl středně kopcovitý s poměrně hustou sítí cest a průseků, časté byly kamenité svahy, porostové detaily, tratě postavil Roman Věžník. V ženách vyhrála Tereza Čechová (KAM), skoro pět minut ztratila na druhém místě Jana Benešová (CTB), necelých deset minut ztráty měla na třetím místě Hana Polednová (RUZ). V mužích byl první Jan Bořil (SJI), 32 sekund za ním zaostal jeho klubový kolega Petr Čech, třetí Jan Palas (SJC) měl na vítěze ztrátu 52 sekund.
  • Mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati připravila TJ TŽ Třinec s centrem v ZŠ Kaštanova v Třinci. Běželo 259 závodníků, které čekala mapa Jahodná (1:10000, hlavní kartograf Bohumil Háj), otec a syn Martinové Kovaříkové postavili tratě v kopcovitém terénu, kde byly místy pozůstatky po těžbě (údolíčka, srázy, kupy, prohlubně atd.), byla tam středně hustá síť komunikací, les byl porostově velmi pestrý, místy zarostlý, pod nohami těžší podložka (klacky po polomech a těžbě, atd.), místy snížená viditelnost, louky a prostor bývalého kaliště. V ženách vyhrála Silvia Chupeková (Žilina), minutu a půl zpět zůstala druhá Tereza Bialožytová (PGP), jen 4 sekund za ní doběhla na třetím místě Soňa Létalová (SFM). Mezi muži byl nejlepší Michal Bialožyt (ZBM), necelé dvě minuty zpět zůstal druhý Pavel Rychlý (KRN), třetí skončil žilinský Josef Chupek.
  • Hanácká a Valašská oblast měly společný závod na klasické trati s centrem na chatě Paprsek (místní část Starého Města pod Sněžníkem), který uspořádal SK Severka Šumperk. Běželo se na mapě Palaš (1:10000, mapovali: Luděk Krtička, Zdeněk Rajnošek, Vojtěch Král, Martin Poklop, Jan Potštejnský, Jan Kaprál), tratě postavili Luděk Krtička a Marek Schuster v terénu, kde byl převážně smrkový horský les, severní část prostoru tvoří les s rozdílnou průběžností, kde se střídaly rychlé pasáže s pomalými částmi plnými bažin, vysokého borůvčí či hustníků (velmi náročná podložka), jižní část prostoru byla typická řadou kamenných kup (hromadnic) vzniklých při zemědělské činnosti v minulosti. Běželo necelých pět stovek závodníků. V kategorii žen jasně vyhrála dorostenka Michaela Dittrichová (SKM), skoro o sedm minut pomalejší byla druhá Petra Dittrichová (KON), třetí skončila Alena Šarmanová (AOP). V mužích byl první Roman Zbranek (TZL), 80 sekund za ním zaostal druhý Ondřej Jílek (KSU), další půl minuty zpět byl třetí Daniel Tomanek (KSU). 
  • Mistrovství Jihomoravské oblasti na krátké trati uspořádal SK Žabovřesky Brno s centrem v Kanici na fotbalovém hřišti. Stavitelé tratí Miloš Nykodým a Jan Zháňal měli k dispozici mapu Zadní Hády (1:10000, hlavní kartograf Petr Matula) v kopcovitém terénu, kde byl členitý terén s terénními i porostovými detaily, místy byla snížená viditelnost, občas i podrost. Na start se postavilo 391 závodníků. V ženách byla nejrychlejší Zdenka Kozáková (TBM), dvě minuty za ní zůstala druhá Lenka Kociánová (VBM), třetí skončila Věra Mádlová (ZBM). V kategorii mužů byl první Osvald Kozák (TBM), druhý Bronislav Přibyl (TZL) měl ztrátu 50 sekund, třetí Palo Bukovac (ZBM) +2:39 min.

Neděle

  • Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati uspořádal USK Praha u Kytína. Téměř tisícovku závodníků čekala mapa Na Rovinách (mapovali Petr Uher a Radim Ondráček) v typicky brdském terénu, kde byla hustá až střední síť komunikací, plošší náhorní část i prudké svahy, místy hodně kamenité, spíše dobrá a střední průchodnost porostů; tratě postavila Jarmila Němečková. V ženách s přehledem vyhrála Ivana Fujáčková (SJC), téměř šest resp. sedm minut za ní zaostaly druhá Karolína Teplá (SHK) a třetí Marie Pospíšilová (DKP). V mužích byl nejrychlejší Boris Navrátil (KAM), který za sebou nehcal druhého Jakuba Makovského (TAP) 2:45 min., třetí místo obsadil Luboš Matějů (PGP).
  • V jižních Čechách připravili pořadatelé z TJ OB České Budějovice ve Frymburku (hotel Leyla) klasickou trať pro 111 závodníků. Stavitelé tratí Martina Teringlová, Josef Rychtecký a Radek Teringl měli k dispozici mapu Frymburk, kde byl horský terén s různými stupni průběžnosti se středně hustou sítí cest. V ženách běžely jen dvě - vyhrála Romana Roučková (KSH) před Adélou Gottfriedovou (VCB), v mužích byl první Jan Flašar (PGP), se ztrátou tři a půl minuty byl druhý Ivo Šafařík (OPI), třetí místo obsadil Tomáš Leštínský (DOB).
  • V Západočeské oblasti připravil KOB Baník Sokolov další žebříčkový závod, tentokráte na klasické trati, běželo ze stejného centra jako v sobotu, na stejné mapě a tedy i ve stejném terénu, běželo 222 závodníků. V ženách startovaly jen dvě, vyhrála Lenka Hanáková (KRL) před Vlastou Krejčovou (SKV). V mužích s obrovskou převahou vyhrál Petr Stehlík (LPM) před Janem Macurou (MLA) a Karlem Novákem (SKV).

Výsledky závodů najdete v IS ORIS.


« zpět