Druhý červnový o-víkend

6.6.2019 Petr Klimpl

Druhý červnový o-víkend

 Na druhý červnový víkend je připravena celá řada oblastních závodů.

Sobota

  • Orientační sporty Písek pořádá Mistrovství Jihočeské oblasti na klasické trati (Kukle u Tálína). Tři stovky závodníků čeká mapa Kukle, tratě postavili Petr Bečvář a Otto Hartvich v hospodářsky využívaném smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů, který je porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky „vodňanského typu“.
  • V západních Čechách pořádá TJ Slovan Karlovy Vary dva závody, na oba jsou přihlášeny dvě stovky závodníků. Dopoledne s běží krátká trať s centrem v areálu Vítkova Hora, stavitelé tratí Gabriela Savičová, Marek Štěrba měli k dispozici mapu Kolovák (zvlněný terén s různými druhy porostu). Odpoledne se pak závodníci přesunou do 1. Českého gymnázia Karlovy Vary, kde je centrum oblastního závodu ve sprintu. Stavitel tratí Jan Dítko použil mapu Drahovice, která je v městské zástavbě a přilehlých loukách.
  • Ve východních Čechách pořádá OK Slávie Hradec Králové dva oblastní závody, oba jsou přímo v Hradci Králové. Centrum dopoledního mistrovství oblasti štafet bude v areálu kynologického výcviku Policie ČR, poběží se v okolí Lesního hřbitova a tratě zamíří i do zajímavého prostoru bývalého vojenského cvičiště, dnes přírodní památky Na Plachtě. Tratě postavila Zuzana Jedličková. Zajímavostí je, že koncept závodu štafet je původním (schváleným, ale neuskutečněným) projektem závodu štafet Mistrovství světa juniorů 2013. Závodníky čeká rovinatý les s proměnlivou průběžností a hustou sítí komunikací, menší část prostoru závodu tvoří bývalé vojenské cvičiště s řadou terénních tvarů a divokým porostem. Mapu Lesní hřbitov (1:10000) připravil Jan Netuka. Přihlášeno je téměř 200 štafet. Prostorem odpoledního sprintu Východočeského poháru budou hradecké lokality Slezské Předměstí - jih a Orlická kotlina. Zázemí závodu je ve sportovním areálu TJ Slavia, tratě připravil Vojta Netuka. Skoro 700 přihlášených závodníků čeká mapa Slezské Předměstí – jih (1:4000, ISSOM 2007, autoři Eduard Šmehlík a Jan Netuka), poběží se v městské zástavbě, městské zeleni, prakticky bez převýšení.
  • Přes 600 závodníků uvítají pořadatelé z SK Orientační sporty Nové Město na Moravě a TJ Spartak 1. Brněnská na společném Mistrovství oblasti na klasické trati oblasti Vysočina a Jihomoravské oblasti. Centrum závodu je Křižánkách (Restaurace Za řekou), běží se v prostoru, kde se v roce 2016 konalo Mistrovství ČR na klasické trati (pestrý vysočinský terén; v menších částech se vyskytují hustníkové pasáže a soustavy melioračních rýh; v některých místech je náročnější kamenitá podložka). Tratě na mapách Čtyři Palice (1:15000) a Plaňkovka (1:10000) postavili Petr a Šimon Marečkovi.
  • Dva závody pořádá Orientační Běh Opava v Mokrých Lazcích (louka v údolí Ohrozimy). Oba se běží na mapě Přerovec (1:10000, autoři Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš) v porostově pestrém terénu, kde jsou místy terénní detaily a nepravidelná síť cest. Tratě obou závodů postavili Tomáš Kovalčík, Tomáš Borunský. Dopoledne se běží krátká trať oblastního žebříčku Hanácké oblasti a Moravskoslezského kraje za účasti pěti stovek závodníků, odpoledne pak závod štafet (je to i Mistrovství Hanácké oblasti štafet žactva), přihlášena je padesátka štafet.
  • Ve Valašské oblasti je připraveno Mistrovství oblasti na klasické trati, které pořádá Směr Kroměříž s centrem v obci Nová Dědina (kulturní dům). Přes 200 přihlášených závodníků čeká středoevropský, průběžný a mírně kopcovitý terén, kde je množství cest a terénních prvků. Roman Vlček postavil tratě na mapě Tabarky 2019 (hlavní kartograf Vítězslav Pěček ml.).

Neděle

  • Přes 900 závodníků poběží krátkou trať žebříčku Středočeské oblasti a Pražského žebříčku, kterou pořádá Sportovní klub Los Mělník. Centrem je Malé Kyšice (bývalé koupaliště v Poteplí). Připravena je mapa Brdce (1:10000, mapovali Lukáš Hýbl a David Komín), poběží se v mírně zvlněném terénu s hlubokým údolím a hřebenem s velkým množstvím situačních detailů (kameny, srázky, kamenná pole), v lese s velkou členitostí porostů různého stáří a průběžnosti. Tratě postavil Miroslav Šimek.
  • Třetí víkendový závod pořádá pro Západočeskou oblast TJ Slovan Karlovy Vary, tentokráte klasickou trať. Stejně jako v sobotu dopoledne se poběží z areálu Vítkova Hora, stavitel tratí Jaroslav Kubát měl opět k dispozici mapu Kolovák (zvlněný terén s různými druhy porostu). Přihlášeno je přes 200 závodníků.

Info o všech víkendových závodů najdete v IS ORIS.


« zpět