Dorost trénoval na Slovensku

23.3.2015 Petr Klimpl

Dorost trénoval na Slovensku

Výběr dorostu měl výcvikový tábor na Slovensku, trénovalo se především v závrtech Silické planiny, ale i přímo v Rožňavě, kde  byli dorostenci ubytováni.

Prvním tréninkem našeho  programu byl ve čtvrtek dopoledne seznamovák, při kterém účastníci poprvé kroužili kolem hlubokých závrtů. Obíhání takových kulatých tvarů je typickým rizikovým momentem v krasovém terénu. Zde nabývá zásadního významu práce s buzolou, která pomůže přesně určit směrovou polohu vůči hraně závrtu a tím pádem bezpečnější navigaci. Mapy – D16, D18, H16, H18.

Odpoledne byl připraven městský sprint v Rožňavě. Terén nabízel rychlé pasáže místních živých sídlišť, ale i techničtější kličkování v podchodech a průchodech mezi ploty. Mapy – D, H.

V pátek byl připraven kombotech na procvičení zásad navigační techniky. Terén byl tentokrát porostově mnohem rozmanitější, takže bylo vedení vrstevnicové linie a držení směru dost ovlivněno kličkováním mezi trnitými keři. Podobné korekce směru však nejsou v OB ničím neobvyklým, porost je rušivým elementem v mnohých terénech, takže i takovou praxi neuškodí občas praktikovat v tréninku. Druhou částí tréninku byl měřený sprintík mezi keříky už v otevřenější části planiny, zaměřený na rychlou orientaci a změnu směru. Mapy – kombo, SIčák.

Odpoledne čekala délkově nejdelší fáze. Dlouhé postupy se běžely na mapě Brázda, v prostoru, kde proběhl závod na klasické trati JWOC 2012. Terén je výjimečný nejen krasovým reliéfem, ale také třemi různými porostovými oblastmi, kde rychlý listnatý les střídá téměř souvislý hustník a v severní části prostoru polootevřená planina. V podobném terénu je na delším postupu zásadní udržet směr na přímé variantě. Našly se však i postupy, kde existovalo více potenciálních variant. Mapy – D16, D18, H16, H18.

V sobotu se tréninky přemístili na severovýchodní cíp Silické planiny na Sorošku, kde byl připraven dopolední middle v nejzarostlejší části mapy. Část lesa za poslední 2 roky stihla dostatečně vyrůst, také podrost ještě nevystrčil všechny trny, takže tratě nakonec vedly poměrně příjemným polouzavřeným prostorem, střídajícím se s rychlejšími pasážemi. Mapy – D16, D18, H16, H18.

Odpolední vrstevnicovku proběhla v naprosto čistém lese téměř bez změny porostů. Na tratích bylo potřeba hlídat situaci – v hlušších pasážích hlídat směr k vytipovanému závrtu, příp. jinému objektu a pečlivým hlídáním buzoly předcházet paralelním chybám, v detailnějších částech zase více vnímat tvary, umně kličkovat mezi závrty a dávat pozor na odběh ke správnému následujícímu. Mapy – D16, D18, H16, H18

Závěrečným tréninkem byl nedělní hromadný start, který vedl v polootevřených pasážích v blízkosti propasti Brázda. Jednou z mála významnějších voleb postupů byla hned na první kontrolu. Po prvním pichlavém motýlku následovala rychlá pasáž, kde bylo potřeba přidat do kroku. Po druhém motýlku bylo potřeba zase zbrzdit tempo, nebýt zbrklý, ale naopak být důsledný v realizaci postupů v zelené oblasti. Ukázky variant – D, H.


« zpět