Devět víkendových oblastních závodů

3.6.2018 Petr Klimpl

První červnový víkend se konalo 6 závodů jednotlivců a tři závody štafet.

Sobota

Stavební fakulta Praha uspořádala oblastní závod Pražské a Středočeské oblasti, centrem závodu byl Ondřejov, běžela se krátká trať na mapě, kterou připravili Milan Borovička, Pavel Kurfürst a Tomáš Kužel, stavitel tratí Karel Nitsch měl k dispozici zvlněný terén, v západní části více zvlněný s pár kameny, kupkami, rýhami, ve východní části zvlněný méně, místy s podrostem, všude středně členitý porostově, vyšší hustota cest. Běželo 891 závodníků. V ženách jasně vyhrála Petra Aschermannová (KAM), druhá Kateřina Mullis (DKP) a Barbora Baldrianová (VSP) měly ztrátu přes dvě minuty. V mužích byl nejrychlejší Vojtěch Kettner (KAM), více jak dvouminutovou ztrátu měl druhý Luboš Matějů (PGP), další dvě minuty zpět zůstal třetí Tomáš Landovský (PGP).

V Ještědské oblasti uspořádal Tatran Jablonec nad Nisou dva závody, oba měly centrum v Hraběticích u chaty Slovanka. Dopoledne se běželo oblastní mistrovství na krátké trati, které postavil Martin Posselt v náročném svahu s řadou kamenů, skal a kamenných polí (terén předtím ještě nebyl nikdy použit pro závody v orientačním běhu). Startovalo téměř 650 závodníků. V ženách byla nejrychlejší Michela Omová (TUR), která za sebou nechala o půl minuty Annu Štičkovou (SSU), ještě o půl minuty pomalejší byla třetí Kateřina Kašková (CHA). V mužích jasně vyhrál Matouš Fürst (LLI), druhý Pavel Hradec (TUR) měl ztrátu 2:17 min., třetí Radek Nožka (LPU) byl ještě o 20 sekund za ním. Odpoledne běželo něco nad 100 štafet mistrovství Ještědské oblasti štafet, stavitel tratí Dušan Novotný připravil tratě v době běhatelném horském lese s kameny, skalkami a kupkami. V ženách vyhrála štafeta TUR (Omová, Poloprutská, Krafková) před CHA a VLI, také v mužích byla nejlepší štafeta TUR (Luštický, Hradec, Dlabaja), druhé a třetí místo obsadily štafety LPU a TUR B.

Také ve Východočeské oblasti byly na pořadu dva závody oblastních soutěží, oba se běžely v Novém Hrádku, oba uspořádal KOB Dobruška. Dopoledne proběhl žebříčkový sprint, který se běžel na mapě 1:5000 v kopcovatém horském městečku, kde byla nepravidelná hustá uliční síť, běželo se ale i ve starých sadech a zahrádkářské kolonii, moc pěkné tratě s řadou voleb postavil Martin Lžíčař. Běželo téměř osm stovek závodníků. V mužích vyhrál s převahou Petr Remeš (SHK), 52 sekund za ním skončil na druhém místě Martin Křivda (CHC), dalších 14 sekund zpět zůstal třetí Mikolaj Dutkowski (DOB). Také vítězka závodu žen měla poměrně velký náskok - za vítěznou Martinou Zvěřinovou (LPU) zůstala druhá Tereza Panchártková (LTU) o 1:28 min., ještě o 25 sekund pomalejší byla třetí Martina Hepnerová (SHK). Odpoledne se pak konalo oblastní mistrovství štafet. Stavitel tratí Tomáš Leštinský měl k dispozici rozmanitý kopcovatý les všech průběžností a průchodností, místy byly skalky, nepravidelná řídká síť komunikací, zčásti louka a okraj města, běželo se na mapě 1:10000. Běželo přes 150 štafet. V ženách vyhrála s šestiminutovým náskokem štafeta SHK (Hepnerová, Čečková, Jedličková) před LPU, třetí doběhla štafeta LTU. V mužích bylo nejlepší trio LPU Záveský, Zvěřina, Kos, druhá štafeta CHC měla ztrátu necelých 13 minut, třetí místo obsadila štafeta SHK (+16:16).

BETA URSUS orienteering uspořádal mistrovství Jihomoravského kraje na klasické trati (současně to byl i žebříčkový závod pro Valašskou oblast a oblast Vysočina), na startu bylo téměř 700 závodníků. Centrem závodu byla louka u řeky Jihlavy při cestě Ivančice – Moravské Bránice, závodníky čekala mapa Réna (1:10000, mapovali Jan Drbal a Pavel Ptáček), Pavel Ptáček postavil tratě ve středně kopcovitém terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, převážně listnatý les s minimem pichlavého podrostu, místy trochu více trávy, ve svazích se vyskytovaly skalky a kameny. V ženách si pro první místo doběhla Tereza Odehnalová (ZBM), za ní skončily dvě závodnice CTB - druhá Alena Voborníková měla ztrátu necelé dvě minuty, třetí Jana Benešová necelé čtyři minuty. V mužích si pro vítězství s přehledem doběhl Roman Zbranek (TZL), druhý Petr Palát (ABM) a třetí Radovan Čech (TBM) měli ztrátu skoro čtyři minuty.

Dva závody byly v Hanácké oblasti. Sokol Plumlov uspořádal dopoledne žebříčkou krátkou trať a odpoledne oblastní štafety. Oba závody měly centrum na louce u obce Křemenec. Dopolední závod postavil Jan Krtička na mapě Šíštót (1:10000, mapoval Ladislav Grepl) v mírně kopcovitém terénu, který byl porostově velmi pestrý s hustníkovými pasážemi a střídajícími se typy druhů lesa, běželo 450 závodníků. Odpoledne pak čekal sedmdesátku přihlášených štafet stejný terén, stavitelka tratí Johana Otrubová měla k dispozici mapu Trávníky (1:7500, mapoval Ladislav Grepl). V ženách vyhrála štafeta AOP (Gallo, Pachmannová, Sedlářová) před STE a KSU, v mužích bylo nejlepší trio KSU Rajnošek, Tomanek, Jílek, druhé a třetí místo obsadily štafety KSU B a AOP.

Neděle

Třetí závod o víkendu uspořádal Tatran Jablonec nad Nisou na koupališti v Nové Vsi nad Nisou (všechny tři závody měly společný název Petit Prix 2018). Běžela se klasická trať, kterou postavili pro 550 závodníků Zdeněk Zuzánek a Jan Balogh v podhorském lese, který byl porostově rozmanitý s bažinami a kameny. V ženách jasně vyhrála Michaela Omová (TUR), čtyři minuty zpět zůstala druhá Kateřina Kašková (CHA, další čtyři minuty ztratila třetí Pavla Heřmánková (TUR). V mužích obsadili první tři místa závodníci TUR - vyhrál Kuba Dragowski s náskokem dvou minut před Pavlem Hradcem, třetí byl Martin Luštický.

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.