Český šampionát klubů pro SK Žabovřesky

9.10.2016 Petr Klimpl

Mistrovství ČR klubů v Dolním Prysku vyhrálo družstvo SK Žabovřesky, v dorostu byl nejlepší tým OK 99 Hradec Králové a v žactvu si pro vítězství doběhla Praha (na fotce vyhlášení žactva).

Stejně jako v sobotu připravili pořadatelé z OK Jiskra Nový Bor závod v pestrém kopcovitém terénu, kde bylo dost pískovcových skal, ale i jiné typ terénu včetně pozůstatků lidské činnosti (kamenné hrázky, kupky a hromady kamení). Mapu připravil Jaroslav Lamač, tratě postavil Jaroslav Krejčí. Na startu bylo přes 300 družstev, to je tedy kolem 1700 závodníků. Počasí se zlepšilo jen mírně, byla opět zima, ale pršelo jen chvílemi. Tratě byly zajímavě postaveny, na všech tratích se dost chybovalo od chyb malých až po velké, které rozhodly o osudu daného týmu.

V závodě sedmičlenných smíšených štafet dospělých si pro titul po více než pěti hodinách závodu doběhlo družstvo SK Žabovřesky jen těsně před OK 99 Hradec Králové. Ale postupně. Po prvním úseku vedlo béčko TUR před LCE, favorité ZBM, PHK a LPU nabrali menší ztrátu (2 minuty), TUR o něco větší (7 minut), ale PGP ztrátu obrovskou, když její závodník vynechal kontrolu a hodně se vracel, celková ztráta činila 30 minut. Na druhém úseku se do čela prosadili favorité, do vedení šla štafeta ZBM B, těsně následována týmem PHK, mírnou ztrátu měla třetí LPU a čtvrté LCE, po chybě předávala ZBM A na sedmé příčce. Třetí úsek vynesl náskok LPU, dvě minuty zpět byl LCE, těsně zpět PHK, na 4. a 5. místě byly štafety ZBM (áčko před béčkem). Na čtvrtém úseku udrželo družstvo LPU ve vedení dvouminutový náskok, na druhé místo se posunula štafeta ZBM, tři a půl minuty ztrácel tým LCE, následovaly PHK a ZBM B. Vedoucí tým LPU (obhájce titulu) ztratil veškeré šance po velkých chybách na pátém úseku, do vedení šlo družstvo ZBM A, dvě minuty zpět byl PHK, třetí LCE ztrácel ještě o minutu o půl více, již s odstupem byly týmy ZBM B, LPU a TUR. Šestý úsek - žádná změna v pořadí, ZBM vede skoro o 3 minuty, LCE ztrácí další tři minuty, ZBM B už 13 minut (5. LPU, 6. TUR). Na posledním úseku došlo v závěru skoro k dramatu, chybující finišman ZBM dal šanci PHK, ale nakonec to ustál a družstvo ZBM ve složení Štěpán Zimmermann, Eva Kabáthová, Adam Chromý, Barbora Hrušková, Daniel Hájek, Jindra Hlavová a Miloš Nykodým získalo mistrovský titul. Druhé družstvo PHK (Losman, Čepová, Panchártek, Rollier, Kubát, Kosová a Petržela) mělo v cíli ztrátu 10 sekund. Pro překvapivý bronz si doběhla velmi vyrovnaně a bez velkých chyb běžící štafeta LCE (Perůtka, Čermáková, Valenta, Sklenářová, Hubáček, Horčičková a Vavrys) s odstupem necelých 12 minut na vítěze (4. ZBM B +16:47, 5. LPU +18:22, 6. TUR +18:58). Za zmínku určitě stojí, že družstvo PGP se nakonec probojovalo na 8. místo (ztráta necelých 29 minut).

10 SK Žabovřesky Brno 3          337:34 +31:10

Také závod dorostu byl dost dramatický. Po prvních dvou úsecích vedlo družstvo CHC, pak je ve vedení po čtyři úseky vystřídali obhájci vítězství družstvo LPU. Na poslední úsek vybíhala štafeta LPU první s náskokem 40 sekund před PHK a 7 minut před ZBM, finišman PHK šel skvěle a dovedl tým ve složení Starý, Cych, Kavalír, Kubíčková, Bendák, Chaloupská a Vandas k titulu. Tým ZBM ještě v závěru předstihl chybující LPU, jeho ztráta byla šest a půl minuty, složení družstva bylo Dekrét, Opálková, Kinc, Odehnalová, Hirš, Firešová, Hlaváč. Bronzový tým LPU (Roudný, Rückerová, Volák, Peterová, Fencl, Kopecká, Rusin) ztratil nakonec skoro 8 minut (4. JPV, 5. SHK, 6. PGP).

10 OK Jiskra Nový Bor            327:19 +59:59

V šampionátu oblastních výběrů žactva (osmičlenné štafety) po celou trať vedlo družstvo Prahy a doběhlo si pro mistrovský titul v sestavě Malačka, Aschermannová, Bolehovský, Bulířová, Štraitová, Průša, Tichá a Šimša. Loni vítězný tým Východočeské oblasti v závěru stahoval, dokonce finišmana Prahy doběhl, ale pak udělal chybu a to stačilo jen na druhé místo se ztrátou přesně 2 minut na vítěze, bronz v závěru vybojoval Vysočina těsně před Středočeskou oblastí (5. Západočeská oblast, 6. Ještědská oblast).

10 Moravskoslezský kraj          222:45 +34:55

Velmi početné a kvalitativně silně bylo obsazeno startovní pole Veteraniády ČR (pětičlenné štafety), boje byly velmi dramatické, pro vítězství si doběhla družstva - DH175 OK Jihlava, DH225 SK Praga, DH275 Tatran Jablonec a DH300 SKOB Zlín.