Česko ve sprintových štafetách páté

5.8.2018 Petr Klimpl

Česko ve sprintových štafetách páté

Pěkné páté místo obsadilo kvarteto Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Tereza Janošíková ve sprintových štafetách na MS v Rize. Titul obhájilo Švédsko.

Sprintové štafety proběhly opět v Rize, ale v jiné části než sprint. Běželo se na levém břehu řeky Daugavy, toto území města se rozvinulo v první polovině 20. století a později. Závodníky tak čekala městská oblast (převážně soukromé a vícebytové domy) a park. Převýšení nebylo velké, ženy (běžely první a čtvrtý úsek) čekalo 3,7 km s převýšením 30 m, muže na 2. a 3. úseku pak 4,5 km (30 m). Tratě byly velmi rychlé, rozhodovala plynulost běhu a nedělat chyby.

Po prvním úseku jako první předávala Švédka Tove Alexandersson byť udělala na postupu skoro 15 sekundovou chybu. Těsně za ní předávalo Švýcarsko (Elena Roos), Norsko (Silje Ekroll Jahren), Maďarsko (Virag Weiler), Ukrajina (Kateryna Dzema), Rusko (Anastasia Rudnaya) a na pěkném sedmém místě Jana Knapová, která na vedoucí Švédku ztratila 13 sekund. Jana běžela velmi dobře, stále se pohybovala ve skupině běžící za vedoucí dvojicí SWE a SUI a udržela našemu týmu naději na čelní umístění. V cíli řekla: "Je to běžák, naprostý běžák. Je tam pár voleb, ale zvlášť při štafetách a zvlášť na prvním úseku, když vidíte ty holky před sebou, tak jen mrknete, že je to ten nejlepší postup… No, bylo to běžecký. Dneska bude rozhodovat rychlost."

Na druhém úseku udržel Emil Svensk švédskou štafetu ve vedení, skvěle ale zaběhl Brit Kristian Jones, který vybíhal až jako dvanáctý se ztrátou 43 sekund, předával jen 4 sekundy za Švédskem. Na třetím místě s 18 sekundami ztráty předávalo Švýcarsko Florian Howald, další dvě sekundy zpět bylo Norsko (Oystein Kvaal Osterbo). Miloš Nykodým zpočátku trochu ztratil, pak ale běžel výborně, se ztrátou 31 sekund se v cíli druhého úseku objevil na 5. místě, za ním přeávaly štafety NZL a RUS. Dým v cíli: Šílený vedro, dneska se mi běželo nejhůř. Trošku mě překvapilo, že šel na jedničku celý balík jinam. Říkal jsem si, že jdou asi jinou volbu, tak jsem šel pár metrů za nima, pak říkám, oni jdou úplně někam jinam, tak jsem to stočil, možná padesát, šedesát metrů, tak deset vteřin. (Kouč říkal, že jsi měl trochu horší farstu.) Trošku mně ujel balík, který jsem pak na těch delších rovinkách viděl, takže jsem věděl, že mi neutíkají, takže asi dobrý. Kromě té jedničky jsem šel bez chyby a myslím si, že i docela rychle.

Na třetím úseku se od zbytku vedoucí skupiny odpoutal Švéd Jonas Leandersson, který svůj náskok stále zvyšoval, na předávce měl náskok přes třičtvrtě minuty. Za ním se pořadí měnilo. K naší radosti do tohoto boje zasahoval i Vojtěch Král, který se postupně propracoval do čela skupiny bojující o druhé místo, v závěru však zvolil nevýhodný postup a celá skupina pěti závodníků předávala na 2. - 6. místě v rozmezí čtyř sekund (CZE, NOR, SUI, GBR, RUS), skoro minutu na sedmém místě ztrácelo Dánsko. Vojta po závodě: Dneska jsem spokojený. Jediné, co mě mrzí je chybička na poslední zásadní volbě na konci, kde jsme utíkali s Britem Rusákovi a Švýcarovi. Na té špatné volbě nás zase seběhli, mohli jsme tam ztratit třeba 10 vteřin, já už jsem si myslel, že jsme je ztratili, ale dotáhli se. Takže jsme museli přidat na finiši a utéct jim znova (úsměv).

Na posledním úseku Švédka Karolin Ohlsson udržela vedení, neudělala chybu a v cíli se radovala švédská čtveřice ze zlata. Na druhém místě se v průběhu posledního úseku osamostatnila Judith Wyder a Švýcarsko bylo v cíli druhé s odstupem 31 sekund na vítězné Švédsko. Velký výkon podala opět čtyřnásobná mistryně světa ve sprintu Maja Alm, která vytáhla dánskou štafetu na bronzovou pozici, 16 sekund za stříbrným Švýcarskem. O další pozice byla velká bitva, za čtvrtým Norskem rozhodla Tereza Janošíková po velkém finiši s Ruskou o páté příčce našeho kvarteta Knapová, Nykodým, Král, Jánošíková. Terka běžela celý úsek velmi dobře, stále se držela ve skupině bojující o 3. - 7. místo, v závěru využila zaváhání ruské štafety k vynikajícímu výsledku české štafety - 5. místo. Terka po finiši: Aspoň to Rusko jsme střihli, je to velká bedna, takže fajn. Asi jsem tam dneska nechala všechno, na co jsem měla, rychleji už to asi moc nešlo. Mám radost, že se na finiš se povedlo zrychlit a střihnout tam to místo.

 1 Švédsko                     58:27
 2 Švýcarsko                  58:58
 3 Dánsko                      59:14
 4 Norsko                      59:44
 5 Česká republika             59:50
 6 Rusko           59:51
 7 Velká Británie            1:00:39
 8 Finsko                    1:00:58
 9 Polsko                    1:01:14
10 Estonsko                  1:02:25
11 Litva                  1:02:56
12 Nový Zéland               1:03:54
13 Rakousko                  1:04:00
14 Francie                   1:04:20
15 Bělorusko                 1:04:22

Mapa závodu MS sprintových štafet
Fotka uživatele O-News.cz.« zpět