Cenu východních Čech vyhráli Horčičková a Horák

30.8.2015 Petr Klimpl

30. ročník Ceny východních Čech v orientačním běhu proběhl na Svitavsku. V ženách vybojovala vítězství Vendula Horčičková, v mužích byl nejlepší Patrik Horák.

Centrem byla rozlehlá louka v katastru obce Mikuleč. Letos tento 3-denní o-závod připravili za velmi teplého počasí pořadatelé z OK Lokomotiva Pardubice. Po všechny tři dny byly tratě v převážně rovinatém či jen velmi mírně zvlněném terénu, kde je velmi hustá síť komunikací, včetně velmi četných nevýrazných průseků, a porostově velmi rozmanitý smíšený les s většími plochami obtížněji průběžných hustníků a pasek; v údolích a povodích potoků místy rozmáčený běžecký podklad s výskytem bažinek; četné bodové terénní detaily a četné porostové bodové detaily (výrazné stromy, malé světlinky apod.). Mapy v měřítku 1:10000 byly z dílny Tomáše Leštínského. Na startu bylo něco nad 800 závodníků.

V pátek odpoledne se běžela krátká trať na mapě Černý potok (tratě připravil Vladimír Lučan), tratě byly v nejrovinatější části plné hustníků, na zemi byla spousta klacků, poměrně těžká podložka. Tratě byly orientačně dost těžké. V ženách si pro vítězství doběhla Lucie Krafková, která o půl minuty porazila Vendulu Horčičkovou, další minutu zpět skončila třetí Barbora Hrušková. V mužích byl nejrychlejší Patrik Horák, druhý se ztrátou 20 sekund skončil Stanislav Mokrý, třetí místa obsadil Jan Čermák (+1.23).

V sobotu se běžela dost dlouhá klasická trať na mapě U Antoníčka (autor tratí Petr Zvěřina). Ubylo trochu hustníků, přibylo pár kopečků, podložka zůstala stále dost těžká. V mužích byl opět nejlepší Patrik Horák, který za sebou nechal přesně o minutu Tomáše Kubelku, třetí Petr Horvát měl odstup přes čtyři a půl minuty. V ženách vyhrála Eva Kabáthová, minutu a půl za ní zaostala Markéta Tesařová, třetí Vendula Horčičková už měla ztrátu přes pět minut.

V neděli byla zkrácená klasika (s intervalovým startem) na mapě Opatovký les, kde tratě připravil Jiří Fencl. Běželo se většinou v čistém lese, hustníků bylo hodně málo, bylo i pár kopečků. V ženách si pro vítězství doběhla Barbora Hrušková, která za sebou nechala o 1:22 min. druhou Vendulu Horčičkovou a o 2:14 min. třetí Lenku Knapovou. V mužích vyhrál Roman Zbranek, který o více než minutu porazil druhého Tomáše Kubelku a třetího Stanislava Mokrého.

Když se sečetly výsledky všech tří etap, vyšly z toho velmi těsné výsledky v kategorii žen. Na stupeň nejvyšší za vítězství vystoupila Vendula Horčičková, jejíž součet časů byl jen o 17 sekund lepší než součet druhé Barbory Hruškové a o 46 sekund než Markéty Tesařové. Naopak v kategorii mužů jasně vyhrál junior Patrik Horák, který o více než 6 minut porazil druhého Stanislava Mokrého a skoro o 13 minut třetího Petra Horváta.