Alpská klasika SP ve Švýcarsku

29.9.2017 Petr Klimpl

Finálová série Světového poháru v orientačním běhu ve Švýcarsku začala vysokohorskou klasikou v horském terénu.

Klasika byla připravena v nadmořské výšce 1300 - 1900 m n. m. (na start se jelo lanovkou do výšky 2180 metrů, na start se šlo z kopce dolů). Náročný alpský terén (polootevřený terén, převýšení, skály, terénní detaily) s těžkou podložkou (a vysoká nadmořská výška) dávala dost zabrat fyzičce závodníků, mapa byla dost pokryta zakázanými prostory, volby postupu byly zvláště na delších úsecích, bylo to moc hezké.

V ženách začala skvěle vedoucí závodnice SP Tove Alexandersson, na prvním radiu po necelých dvou km vedla o dvě minuty, pak však začala ztrácet, na 9. kontrole udělala obrovskou chybu v dohledávce a ztratila tolik, že obsadila až 15. místo (+8:00 min.). Pro vítězství si po velmi vyrovnaném výkonu po celé trati dost překvapivě doběhla domácí Elena Roos, která na trati dlouhé 7,7 km (převýšení 560 m, 17 kontrol) zaběhla čas 70 minut (tedy o 6 minut lépe než očekával stavitel tratí). Se ztrátou 86 sekund skončila na druhém místě její krajanka Sabine Hauswirth, třetí byla Ruska Natalia Gemperle, která už měla ztrátu skoro čtyř minut (4. Gross, SUI, 5. Andersen, NOR, 6. Alexandersen, NOR). Dvojice našich nejlepších žen běžela opět vyrovnaně, skočily na 17. a 18. místě, když rozdíl mezi nimi byly 4 sekundy. Lepší byla zase Vendula Horčičková, která v úvodu trochu ztratila, pak běžela velmi dobře a vyrovnaně a na 17. místě měla na vítěznou Švýcarku ztrátu 8:46 min. Jana Knapová dělala chybičky (třeba stejně jako na M ČR na předposlední kontrolu), nakonec z toho bylo 18. místo (+8:50). Zbývající trojice našich závodnice skončila na přelomu čtvrté a páté desítky, rozdíly mezi nimi byly jen velmi malé. Barbora Zháňalová obsadila 36. příčku (+16:01), Adélka Indráková byla tři místa za ní (+16:18), debutantka Lenka Mechlová na 42. místě jen těsně nezískala body do SP (+16:41).

42 MECHLOVÁ Lenka         CZE 1:26:43 +16:41

V mužích (11,7 km, převýšení 780 m, 24 kontrol) potvrdil Švýcar Matthias Kyburz, že vede Světový pohár oprávněně, na trati podal výborný výkon s výjimkou prvního radia vedl s přehledem na všech mezičasech a v cíli byl v čase 83:35 přesně o minutu a půl dříve než mistr světa z letošního roku Olav Lundanes (NOR), který obsadil druhou příčku. Také na třetí místě skončil Nor, Magne Daehli ztatil na vítězného Švýcara přes 4 minuty (4. Tranchard, FRA, 5. D. Hubmann, SUI, 6. Howald). Vojtěch Král skončil na 12. místě s odstupem 9:46 min. na vítěze, běžel vyrovnaně, ztrátu nabíral postupně. Velmi dobrý závod zaběhl Miloš Nykodým, začal skvěle, do druhé radiokontroly se pohyboval v první desítce, ve střední části trochu ztratil a nakonec z toho byla 16. příčka se ztrátou 12:20 min. Jan Šedivý obsadil 25. příčku (+16:18), když ztratil především v první půlce trati (dost ztratil na dlouhém postupu na 12. kontrolu), tu druhou už absolvoval na úrovni těch nejlepších. Těsně za body v SP zaostal Tomáš Kubelka, velmi pěkný výkon mu vynesl 42. místo (ztráta necelých 20 minut), 62. Minář (+25:36), 76. Hubáček (+44:23).

42 KUBELKA Tomáš          CZE 1:43:34 +19:59
62 MINÁŘ Marek            CZE 1:49:11 +25:36
76 HUBÁČEK Jonáš          CZE 2:07:58 +44:23