Akademici v Mikulově a Brně o medaile

18.6.2018 Petr Klimpl

Akademici v Mikulově a Brně o medaile

V červnu se tradičně koná sportovní svátek akademiků - České akademické hry. Na těchto hrách nechybí orientační běh. Letos pořádá ČAH Masarykova univerzita v Brně, dva o-závody zajišťuje SK Žabovřesky Brno.

Ve středu se běží sprint, který je situován do Mikulova (tam se ještě o-závody neběžely). Mapu Mikulov (1:4000) připravil Petr Matula, tratě postavil Radek Novotný v místním zámku a zámeckých zahradách, ale i ve městě a na sídlišti; na zámeckém návrší jsou místy značné výškové rozdíly, což se projevilo i dosti značného převýšení na tratích). A v tomto závodě nepůjde jen o akademické medaile, ale i o nominaci na Akademické mistrovství světa, které se uskuteční v červenci ve Finsku (to se týká ale jen závodníků narozených v roce 1993 a mladších, boj o domácí medaile se ale týká všech vysokoškoláků).

Ve čtvrtek je druhý závod - krátká trať. Tratě postavil Jan Zháňal na mapě Dub Troják (1:10000, hlavní kartograf Matěj Píro), poběží se v dobře průběžném terénu, který je hodně členitý s množstvím terénních detailů (tratě mají poměrně značné převýšení). Centrum je v ZŠ Pavlovská v Brně-Kohoutovicích.

Na startu je celá řada českých špičkových závodníků, ale i těch, kteří na VŠ berou OB jako své hobby. V ženách patří k hlavním favoritkám Vendula Horčičková, Adélka Indráková, Denisa Kosová, Jana Knapová, Tereza Čechová, Karolína Šiková, Anna Štičková, Magdaléna Tužilová, Markéta Novotná či Barbora Vyhnálková, v mužích pak by na medaile měli aspirovat Miloš Nykodým, Daniel Hájek, Tomáš Kubelka, Vojtěch Kettner, Vojtěch Sýkora, Petr Horvát, Šimon Navrátil či Marek Schuster.

Podrobnosti o obou závodech najdete v IS ORIS.

A jaká jsou nominační kritéria na AMS? Předem nominováni členové VSC, přímou nominaci získají 2 závodnice a 2 závodníci s nejvyšším součtem bodů ze žebříčku, který vznikne sumou 2 nejlepších bodových zisků z AMČR sprint, MČR krátká trať a sledovaný závod reprezentace na klasice 26. 6. (boduje se 6 až 1 bod od 1. do 6. místa). Zbytek týmu bude donominován do maximálního počtu 5-6D + 5-6H.


« zpět