Advantu vyhráli Jedličková a Semík

19.7.2015 Petr Klimpl

Advanta Cup 2015 (čtyřdenní pětietapové závody) připravil KOB Dobruška v okolí Teplic nad Metují. Startovala necelá tisícovka závodníků.

Na závody s centrem u Penzionu Metuje se bude vzpomínat jako na ty, co se konaly za obrovského vedra.

Program začal čtvrtečním sprintem přímo v Teplicích nad Metují v městské zástavbě, parcích a okrajové části města na mapě 1:5000. Stavitel tratí Radim Hošek dokázal, že i v na první pohled jednoduchém terénu se dají postavit velmi zajímavé tratě s volbami postupů, kde rozhoduje rychlost jak běhu tak i rychlost orientace. V ženách si pro těsné vítězství doběhla Věra Müllerová, která o 8 sekund porazila Dominiku Plochovou, třetí skončila polská juniorka Weronika Cych už se ztrátou přes minutu. V mužích byl suverénně nejlepší Ondřej Semík, který za sebou nechal o 38 sekund Martina Baiera, dalších osm sekund zpět byl Václav Komanec.

V pátek byly na pořadu dvě etapy, obě byly delšími skalními sprinty, obě měly centrum v Adršpachu v rekreační zóně za parkovištěm, obě se běžely na mapě 1:5000 v kopcovatém a členitém terénu, kde byly skalní věže, srázy, kameny, místy snížená viditelnost, tratě na obě etapy postavil (stejně jako i E4 a E5) Tomáš Leštínský lese, kde se loni běželo M ČR na krátké trati (na start a z cíle se chodilo dost daleko, takže nejkratší dětské tratě byly jen kolem centra v Adršpachu). A tratě byly fyzicky, ale hlavně orientačně hodně náročné, dokonale prověřily mapařské umění závodníků. Dopoledne si v ženách pro vítězství doběhla Zuzana Jedličková, která o 2:07 min. porazila Marii Dlouhou, třetí Němka Hanka Straube měla ztrátu 3:12 min. V mužích byl nejlepší Michal Smola, druhý Martin Baier ztratil 34 sekund, třetí Václav Komanec měl odstup za vítězem 1:18 min. Odpoledne v ženách opět vyhrála Zuzana Jedličková a to tentokráte naprosto suverénně, druhá Markéta Poloprutská a třetí Věra Müllerová měly odstup přes tři a půl minuty. V mužích to bylo velmi vyrovnané - vyhrál Václav Komanec o 12 sekund před Eduardem Šmehlíkem, třetí Martin Baier měl ztrátu jen o 2 sekundy větší.

Na čtvrtou etapu zamířili v sobotu závodníci na klasickou trať do Polska do obce Golińsk, nad kterou byla mapa Mirošovské stěny (1:10000) kolem polsko-české hranice, kde byl na polské straně kopcovatý terén, místy se značně zarostlým lesem se skalkami a kameny, který na české straně přecházel v rovinatý, dobře průběžný les s hustou sítí komunikací, všude bylo borůvčí. Tratě opět v horku fyzicky náročné, s volbami postupů, ale i krátkými postupy v orientačně zajímavých místech. V ženách vybojovala první místo juniorka Hančová Petra, Zuzana Jedlička za ní zaostala o 36 sekund, třetí Markéta Poloprutská měla ztrátu ještě o 8 sekund větší. V mužích deklasoval své soupeře Ondřej Semík, který porazil druhého Martina Baiera o 6:16 min. a třetího Petra Zvěřinu o 7:47 min.

Poslední etapou byla nedělní krátká trať (mapa 1:10000) v lese nad Pensionem Metuje. Stavitel tratí vytáhl závodníky na start na nejvyšší kopec, úvod probíhal většinou ve světle zelených hustnících, v závěru pak byly kontroly v kamenných polích. Tratě byly hezky postaveny. V ženách opět s přehledem vyhrála Zuzana Jedličková, která měla náskok přes dvě a půl minuty před druhou Dominikou Plochovou a třetí Věrou Müllerovou. V mužích si pro vítězství doběhl Michal Smola, který o 51 sekund porazil druhého Ondřeje Semíka, třetí Martin Baier měl ztrátu přes dvě a půl minuty.

Časy jednotlivých etap se nesčítaly; výsledky byly počítány systémem žebříčku; do celkového počtu bodů se počítaly čtyři nejlepší bodové výsledky. V ženách jasně vyhrála Zuzana Jedličková před Věrou Müllerovou a Markétou Poloprutskou (4. Dlouhá, 5. Plochová, 6. Hančová). V mužích skončil první Ondřej Semík před Martinem Baierem, třetí místo obsadil Michal Smola (4. Komanec, 5. Šmehlík, 6. Novák).

Advanta cup 2015 byly pěkné závody. Stránky závodu s všemi potřebnými údaji najdete tady.