70 let orientačního běhu v ČR

20.10.2020 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Český orientační běh slaví v těchto dnech sedmdesátileté výročí. V říjnu v roce 1950 se uskutečnil první orientační závod.

Trochu zavzpomínejme:
První orientační závod v České republice se uskutečnil 22. října 1950 v Chřibech na Bunči a zorganizovali jej zlínští turisté a lyžaři z Otrokovic pro tříčlenné pěší hlídky. Závod nesl jméno ''I. ročník poháru města Zlína''. Hlavními organizátory byli Eugen Reichel (ředitel závodu), Jan Žůrek (sekretář), Zdeněk Němec (stavitel tratí) a František Šnajdr (hlavní rozhodčí).
Tratě byly postaveny na černobílé mapě se zelenou, která zhruba zachycovala porosty. Závodu se zúčastnily tříčlenné hlídky, pro které byly postaveny dvě tratě: trať I. pro muže a starší dorostence o délce 13.4 km s 5 kontrolami a trať II. pro ženy a starší dorostenky, která měla délku 8,6 km, a byly na ní 4 kontroly.
V předvečer závodu proběhla krátká instruktáž a písemka sestávající se z popisu terénu z mapy. Na vlastní trati závodníky čekaly úkoly z topografie a praktické práce s mapou (orientace mapy, určení nadmořské výšky, přenesení bodu z terénu a naopak, odhad vzdálenosti). Při závodě byl měřen čas, ale rozhodující byly body. Dosažený čas byl hodnocen maximem 120 bodů pro nejlepší hlídku, další hlídky obdržely bodové srážky. Orientace byla hodnocena maximem 180 bodů podle výsledků písemky a zkoušek na trati. Vše včetně bodových kritérií bylo definováno v rozpise závodu.
Na startu se sešlo 41 hlídek, celkem tedy 123 závodníků. Startovali lyžaři z Gottwaldova, Kroměříže, Zdounek a Rožnova. V mužích vyhrála trojice z Gottwaldova Obdržálek, Galík, Polášek, v ženách pak trio z Kroměříže (Rošťáková, Klimecká a Charvátová). Všem účastníkům se závod líbil.

Za 70 let se orientační běh velmi změnil, je z něho dynamická individuální běžecká disciplína s mapou v neznámém terénu.

70 let orientačního běhu si připomenou ve středu 21. října 2020 zástupci Českého svazu orientačních sportů spolu se zástupci klubů Valašské oblasti přímo na Bunči. Dojde tam k odhalení pamětní desky umístěné na objektu chaty na Bunči, která bude orientačním běžcům, ale i turistům, lyžařům, a dalším návštěvníkům připomínat vznik našeho sportu.